Pedagog szkolny/SOC

Techniki sposoby uczenia się

Moi Drodzy poniżej kilka wskazówek nt technik uczenia się.

Wklejam również linki do filmików na temat efektywnej nauki

JAK SIĘ UCZYĆ, żeby się NAUCZYĆ? ~ Czyli łatwo, szybko i SKUTECZNIE

Jak uczyć się szybciej?

Jeśli nauka sprawia ci pewne trudności – nie załamuj się. Potraktuj to jako swój słaby punkt, nad którym musisz popracować, by zamienić go w atut. Oto wskazówki, jak możesz to zrobić:

• Uwierz, że potrafisz! – Zacznij od zmiany swoich myśli, od twoich wyobrażeń o sobie. Przestań myśleć, że jesteś niezdolny do nauki, osiągania odpowiednich wyników, otrzymywania dobrych stopni. Każdy jest do tego zdolny – TY też!
  • Bądź na lekcjach! – Nie opuszczaj szkolnych zajęć. Nauka zdalna niesie ku temu pokusę ale postaraj się byc obecny, uważny i aktywny. Wtedy będą się dziać dobre rzeczy.
  • Podejmuj się zadań dodatkowych! - To nieprawda, że wszystkie są zbyt trudne byś mógł je wykonać. Zaufaj sobie!
  • Zaufaj swoim nauczycielom!  - Odrzuć głupie myśli, że nauczyciele chcą ci zrobić na złość. Mów im „dzień dobry”, okazuj szacunek, bądź im przyjazny, proś ich o pomoc. Tak łatwiej przeżyć szkołę, łatwiej się koncentrować na nauce. Pamiętaj wszyscy pracujemy obecnie w trudnych warunkach.
  • Nie trać zimnej krwi! – Przed tobą niejedna sytuacja „podbramkowa”, w której  będziesz musiał zebrać się w sobie. Pamiętaj, że każda kartkówka, sprawdzian czy praca domowa – to twoja gra o wysoką stawkę!
  • Znajdź sojuszników! –  Znajdź wokół siebie osoby, które wierzą w ciebie, dla których ważne jest twoje dobro i miej odwagę prosić o pomoc!
  • Wypracuj odpowiednie nawyki! – Masz mnóstwo spraw, które musisz ogarnąć. Ale najważniejsze byś nabrał dobrych nawyków uczenia się:
  • Do nauki zabieraj się po lekkim posiłku. Pamiętaj, że mózg, aby dobrze funkcjonował potrzebuje jedzenia!
  • Podejmuj naukę w odpowiednim miejscu. Z dala od  rzeczy, które cię rozpraszają, odwracają twoją uwagę!
  • Podejmuj naukę w odpowiedniej porze. Określ, o której godzinie codziennie będziesz odrabiać lekcje. Jeśli szybko się dekoncentrujesz – korzystaj z metody małych kawałków, czyli wykonuj zadania w niewielkich porcjach. Na przykład, pracuj przez 15 minut, przerwij pracę i daj sobie jakąś nagrodę i znów pracuj przez 15 minut. Powtarzaj ten cykl, a efekty będą wspaniałe!
  • Skup się na „teraz i później” – Najpierw rób to, co jest do wykonania do szkoły na jutro. Potem dopiero zajmuj się sprawami późniejszymi, czytaniem lektury, powtarzaniem do zapowiedzianych sprawdzianów, itd.
  • Przeglądaj, czytaj, utrwalaj. Nie ślęcz nad podręcznikiem przez całą godzinę. Najpierw przejrzyj rozdział, z którego się uczysz do powtórki lub sprawdzianu. Zanotuj na kartce najważniejsze nagłówki, punkty, nazwiska wyróżniających się postaci, najważniejsze daty, kluczowe słowa, itp. Potem przeczytaj rozdział jeszcze raz i swoje notatki również. Teraz sprawdź, czego udało ci się nauczyć. Odpowiedz na pytania sprawdzające w podręczniku, ułóż też własne pytania.

Opracowane na podstawie artykułu Pani Małgorzaty Łoskot