Pedagog szkolny/SOC

Rodzice/Nauczyciele

W ostatnich tygodniach koreański serial SQUID GAME bije rekordy oglądalności w Polsce i na całym świecie. Stał się już najpopularniejszym serialem w historii platformy NETFLIX. Pomimo, że film jest przeznaczony dla widzów 16+, z dnia na dzień coraz chętniej oglądają go i dyskutują o nim dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Film staje się również inspiracją do rozgrywek online (np. na platformie Roblox popularnej wśród dzieci w wieku wczesnoszkolnym, a nawet młodszych).

Popularność filmu wśród dzieci i uśpiona czujność rodziców może być związana z mylącą stylistyką - atrakcyjne przebrania strażników, maski, tajemnicza postać koordynatora gry, kolorowa arena, na której dochodzi do rozgrywek. Mylące może być też to, że film nawiązuje do gier dziecięcych, jak Raz, dwa, trzy, babajaga, patrzy itp. Do tego film jest intensywnie promowany, a również naśladowany (odgrywanie scen egzekucji, stylizowanie się na bohaterów filmu) na Tik Toku, czyli w miejscu niezwykle popularnym wśród dzieci (nawet, pomimo ograniczeń regulaminowych serwisu, poniżej 13 roku życia).

DRODZY RODZICE SQUID GAME TO NIE JEST FILM DLA DZIECI!

Z dziećmi, które oglądają lub już widziały serial, warto porozmawiać; zapytać o ich odbiór, emocje. Powiedzieć, że negatywne, przemocowe zachowania aktorów nie pokazują realnych sytuacji i nie można ich pod żadnym pozorem naśladować; wesprzeć dzieci, u których kontakt z serialem wywołał niezrozumienie i niepokój. Ważne, by zadbać o przyjazną atmosferę takiej rozmowy, nie oceniać, nie mieć do dziecka pretensji i żalu.

Nie kupujmy też dzieciom gadżetów związanych z serialem, reagujmy na niebezpieczne zachowania nawiązujące do fabuły.

Więcej informacji znajdziecie Państwo m.in. na stronie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

W załączeniu  krótki filmik, w którym Pedagog Michalina opowiada dokładnie o tym co kryje się w fabule serialu i jak powinnyśmy  reagować na fakt zainteresowania naszych dzieci tym serialem.
Bardzo proszę o zapoznanie się z tym materiałem.

 

 

Obecna sytuacja wymusiła potrzebę  korzystania z komputera, w znacznie dłuższym czasie niż zwykle. Komputer stał się narzędziem umożliwiającym uczenie się . Miejmy nadzieję, że sytuacja jest przejściowa i wkrótce wszystko wróci do poprzedniego stanu.  Dlatego ważne jest, abyśmy jako rodzice czuwali nad ilością czasu spędzanego przez nasze dziecko przy komputerze poza nauką.

Poniżej krotki film Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłe"

 

Ważne jest też abyśmy i my: Rodzice, Pedagodzy zadbali o siebie w tym trudnym czasie jakim się teraz znaleźliśmy. Nasze dzieci potrzebują wsparcia, aby móc im je dać, sami musimy być silni. Życzę wszystkim dużo sił, wytrwałości i przede wszystkim dużo zdrowia. 

Po każdej burzy wychodzi słońce..

 

Zachęcam do zapoznania się z poniższą publikacją

Dbam_o_siebie._Moja_podreczna_opteczka_.pdf

 

Szanowni Rodzice!

Obecna sytuacja może powodować u dzieci zagubienie oraz niechęć do samodzielnej nauki. Mogą wyszukiwać wiele wymówek, aby nie pracować zdalnie. Musimy konsekwentnie stać na stanowisku, że nauka jest obowiązkiem i nic dziecka z niej nie zwolni.  Jeśli jednak dziecko będzie siadało do lekcji tylko dlatego, że musi, jego praca okaże się mało efektywna. Człowiek najlepiej uczy się wtedy, gdy rozumie sens i cel edukacji. Dlatego też zachęcajmy dziecko do nauki, pokazując, do czego zdobywana obecnie wiedza może mu się przydać w przyszłym życiu. Bardzo ważne jest, aby dziecko miało pozytywne nastawienie do pracy. Dlatego nie narzekajmy przy nim na programy nauczania, nie krytykujmy zadań, jakie otrzymało ono do zrealizowania. Nauka zdalna jest dla dziecka ogromnym wyzwaniem. Może ono mieć wrażenie zagubienia, pozostawienia samemu sobie. Starajmy się więc towarzyszyć mu w pracy. Możemy wyjaśniać pewne kwestie, udzielać dodatkowych wskazówek. Dzięki temu dziecko odczuje, że jego edukacja jest dla nas bardzo ważną sprawą oraz wzrośnie jego motywacja do pokonywania trudności.

Nauka zdalna wymaga ogromnej dyscypliny. Nie wszystkie dzieci są już gotowe, by samodzielnie przez to przejść. Powinniśmy im w tym pomóc. Najlepszą strategią okazuje się w tym względzie opracowanie wspólnie z dzieckiem planu dnia, w którym uwzględnimy stałe godziny przeznaczone na naukę, czas dedykowany odpoczynkowi, porę wypełniania stałych obowiązków domowych. Musimy konsekwentnie przestrzegać tego, by dziecko najpierw uczyło się, a dopiero potem oddawało przyjemnościom. Niech nabierze przekonania, że ulubione rozrywki stanowią formę nagrody za wykonaną pracę. Niezależnie od tego, powinniśmy dodatkowo nagradzać dziecko za trud i wysiłek, jakie podjęło, realizując zlecone przez nauczycieli zadania. Nagrodą może być nasza pochwała, komplement czy czas spędzony wspólnie z dzieckiem. Nie przeszkadzajmy dziecku, kiedy pracuje. Niech dziecko czuje, że traktujemy jego wysiłek poważnie.

źródło:http://tandemwarsztaty.pl/jak-motywowac-dziecko-do-nauki-zdalnej/

www.szkola-podstawowa.edu.pl (Elżbieta Wika - pedagog, ulotka dla rodzica)

23 lutego 2021 r. - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Drogi Rodzicu!     

Coraz więcej dzieci i nastolatków popada w depresję. Szczególnie narażone są na nią dzieci, które doświadczyły straty – zmarł jeden z ich rodziców, kolega lub członek bliskiej rodziny, do którego były przywiązane. W grupie ryzyka znajdują się też dzieci cierpiące na zaburzenia uczenia się, uwagi lub zachowania. Obserwuj więc swoje dziecko i postaraj się przestrzegać tych kilku wskazówek:

  • Stwórz z domu azyl. Dom to miejsce, gdzie można się wypłakać, gdzie zawsze ktoś przytuli
    i pocieszy.
  • Bądź dostępny dla dziecka, miej czas na zabawę z nim i rozmowę.
  • Słuchaj, nie pytaj. Stwórz dziecku okazję do zwierzeń, ale nie prowokuj go ciągłymi, natrętnymi pytaniami.
  • Stawiaj granice – one dają punkt odniesienia tobie i dziecku.
  • Nie dawaj gotowych recept, ale pomóż dziecku szukać własnych rozwiązań.
  • Nie oczekuj zbyt wiele, zachowaj cierpliwość. Jeśli dziecko ma problemy w szkole, zacznijcie je rozwiązywać. Gdy dojdzie już do siebie, dalej pozostawaj w ciągłym kontakcie z wychowawcą.
  • Nie ukrywaj problemów, także swoich. Pokaż dziecku, że ty też nie jesteś chodzącym ideałem.
  • Nie nasilaj napięcia – wycofaj się, jeśli czujesz, że za chwilę emocje wezmą górę i możesz powiedzieć lub zrobić coś, czego potem, gdy przyjdzie otrzeźwienie, będziesz strasznie żałować.
  • Szukaj stronników i nie bądź zazdrosny, jeśli to nie ty okażesz się dla dziecka najlepszym oparciem.
  • Rozmawiaj z innymi rodzicami.
  • Nie wstydź się bezradności, pozwól specjalistom pomóc sobie i dziecku.

 

Swobodna zabawa - 30 korzyści dla rozwoju dziecka

swobodna_zabawa-30korzysci.pdf

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa
    Goszczanowo 18 a
    66- 530 Drezdenko
  • ( 95 ) 762-42-11

Galeria zdjęć

Informacja prawna