Przypada 21 marca, bo nawiązuje do trisomii 21 chromosomu.
Dzisiaj Światowy Dzień Zespołu Downa.
Na znak solidarności z osobami dotkniętymi tą wadą ludzie na całym świecie zakładają dwie różne skarpetki.
Od 22 marca do 11 kwietnia br. uczniowie wszystkich klas będą uczyli się zdalnie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Zmiany te wynikają ze znaczącego wzrostu liczby zachorowań na COVID-19.
Na dotychczasowych zasadach, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, będzie funkcjonował oddział przedszkolny w szkole.
Uczniowie klasy VIII nadal będą mogli korzystać z konsultacji indywidualnych lub w małej grupie w szkole.
Z poważaniem
Sylwia Dworecka - dyrektor szkoły
Komitet organizacyjny konkursu Kangur matematyczny informuje, że termin konkursu zostaje przesunięty na dzień 22 kwietnia 2021r. , godz.9.00.
Szanowni Rodzice, drodzy Ósmoklasiści,
informuję, że tzw. próbny egzamin ósmoklasisty (testy diagnostyczne w zakresie przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty ) odbędą się w dniach od 17 do 19 marca br., zgodnie z poniższym harmonogramem:
· 17 marca br. (środa), godz. 9:00 – język polski, 120 minut
· 18 marca br. (czwartek), godz. 9:00 – matematyka, 100 minut
· 19 marca br. (piątek), godz. 9:00 – języki obce nowożytne, 90 minut
Diagnoza zostanie przeprowadzona w szkole z zachowaniem wszelkich reguł dotyczących bezpieczeństwa sanitarnego.
Uwagi dla uczniów:
1. Szkoła zapewnia dojazd i odjazd autobusu zgodnie z rozkładem jazdem.
2. Uczniów miejscowych proszę o obecność w szkole na 15 minut przed rozpoczęciem egzaminu próbnego.
3. Każdy zdający powinien mieć z każdego przedmiotu długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem) przeznaczony do zapisywania rozwiązań (odpowiedzi).
4 Dodatkowo na próbnym egzaminie z matematyki każdy zdający powinien mieć linijkę. Rysunki – jeżeli trzeba je wykonać – zapisujecie długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem.
5.Zadania w teście diagnostycznym mogą dotyczyć zagadnień lub lektur obowiązkowych nieomawianych na lekcjach do połowy marca br.
6. Po skończonym egzaminie próbnym , do czasu odjazdu autobusu ( do godz. 13. 30) , odbywać się będą obowiązkowe konsultacje z poszczególnych przedmiotów:
- środa - język polski,
- czwartek - matematyka,
- piątek - języki obce.
Jednocześnie przypominam, że w 2021 r. egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych określonych w rozporządzeniu MEiN. Zmianie – w stosunku do egzaminów w latach 2019–2020 – ulegnie również liczba punktów, jaką można uzyskać za rozwiązanie zadań w danym arkuszu egzaminacyjnym.
Wszystkie szczegóły dotyczące egzaminu ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów są dostępne w aneksach do informatorów o egzaminie ósmoklasisty na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Dyrektor szkoły - Sylwia Dworecka
Szanowni Państwo,
zgodnie z zapowiedzią Ministra Zdrowia oraz Ministra Edukacji i Nauki, od dnia 15 marca 2021 r. do dnia 28 marca 2021 r., z uwagi na wysoki wzrost zachorowalności na COVID-19 w województwie lubuskim, wprowadzone zostaje ograniczenie funkcjonowania klas I-III szkół podstawowych.
Ograniczenie to będzie polegało na prowadzeniu zajęć w tzw. systemie hybrydowym, tj. naprzemiennym prowadzeniu zajęć w budynku szkoły przy zachowaniu reżimu sanitarnego oraz zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
W załączeniu przesyłam harmonogram prowadzenia zajęć w szkole.
Sylwia Dworecka - dyrektor szkoły
HARMONOGRAM_PROWADZENIA_ZAJEC_W_KLASACH_I-III.docx
Drodzy Uczniowie,
mimo trwającej pandemii staramy się nie rezygnować z zaplanowanych konkursów. Już od ponad dwudziestu lat rok rocznie w naszej szkole organizujemy konkurs wiedzy o naszym regionie pod hasłem „ Mój region- moja miejscowość”, którego pomysłodawcą był Pan Czesław Jankowski, były dyrektor i nauczyciel historii w naszej szkole, a od 2004r. po dzień dzisiejszy pałeczkę przejęłam ja. Staramy się, aby ta tradycja, mimo różnych zawirowań, nie została przerwana. Sytuacja wymusiła, aby konkurs o regionie przybrał inną formę niż dotychczas. Każdy uczeń klas 4-8, który weźmie udział w zmaganiach, ma do wykonania następujące zadania:
- udzielić odpowiedzi na zawarte zagadnienia w teście,
- rozpoznać, co przedstawiają poszczególne budynki ukazane na starych fotografiach Goszczanowa,
- wymyślić ciekawe hasło promujące nasz region.
Zadania konkursowe wysyłajcie na mój adres: annababik2@gmail.com
Na wykonanie zadań macie czas do 8 kwietnia 2021r.
Mam nadzieję, że nie zawiodę się na was i znajdą się ambitni, którzy powalczą nie tylko o nagrodę i dobrą ocenę z historii, ale także o tytuł „ Eksperta swojego regionu”.
Anna Babik
Ciekawostka
Czy wiedzieliście, że:
Przepis pani Ireny Śliwki z Jenina
Lubuska kaczka faszerowana
/
Składniki: kaczka biała lub francuska (bardziej mięsna) wraz z podrobami,
30 dag udek lub filetów z piersi kurczaka (indyka) do zmielenia,
1 duża cebula,
6 jajek,
1 kostka masła,
6 łyżek bułki tartej,
3 jabłka,
2 łyżki miodu,
2 marchewki,
przyprawy (biały pieprz, sól , majeranek, papryka słodka),
zielenina (pietruszka, lubczyk),
Kaczkę po uboju poddać obróbce wstępnej (wytrybowanie, natarcie przyprawami) i odstawić na kilka godzin do lodówki. Przygotować farsz. Nafaszerować kaczkę farszem, przyprawami i zieleniną (pietruszka, majeranek, marchew, lubczyk). Piec w rękawie do pieczenia. Pod koniec pieczenia rozciąć rękaw i piec jeszcze kilka minut w celu uzyskania ładnego koloru.
Smacznego!!!
ZNAM HISTORIĘ SWOJEGO REGIONU – udziel odpowiedzi na zamieszczone poniżej zagadnienia
Małopolska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy już po raz dwudziesty pierwszy organizuje Ogólnopolski Konkurs Papieski, którego tegoroczny tytuł brzmi: Jan Paweł II niosący młodzieży dobrą nowinę – „Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko. Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie”. W konkursie mogą wziąć udział uczestnicy Ochotniczych Hufców Pracy w każdym wieku oraz młodzież szkolna (ur. w 2001 r. i młodsza).
Główne cele przedsięwzięcia to: rozpowszechnienie ponadczasowych i uniwersalnych wartości płynących z nauczania Świętego Jana Pawła II, ukazanie wartości życia i jego piękna pomimo pandemii oraz propagowanie wartości chrześcijańskich w procesie wychowania młodzieży. Szczegółowe informacje dostępne na stronie internetowej, pod adresem: www.malopolska.ohp.pl , www.konkurs-papieski.com oraz u p. Wiletty Flak.
Uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej w Goszczanowie ostatnimi czasy wirtualnie uczestniczyli w przygodach bohaterów omawianych lektur: Henryka Sienkiewicza " W pustyni i w puszcy" oraz Johna R.R. Tolkiena " Hobbit, czyli tam i z powrotem". Wrażenia uczniów pod wpływem lektury były niesamowite, bo któż z nas nie chciałby znaleźć się na pustyni, być świadkiem burzy piaskowej czy massiki, stanąć twarzą w... z lwem lub wielkim wobo. Niesamowitych emocji dzięki mrążącym krew w żyłach wydarzeniom dostarczyli nam także hobbit, krasnoludy, trolle, gobliny czy Smaug- bohaterowie drugiej lektury. To spowodowało, że uczniowie pragnęli przedłużyć sobie spotkanie z bohaterami powieści i wykonali ciekawe, podsumowujące książki z klapkami czyli lapbooki, które z przyjemnością zamieszczamy na naszej stronie internetowej.
Anna Babik
Gmina Drezdenko zrealizowała projekt „Bezpieczny pieszy na przejściach w Gminie Drezdenko”. W związku z tym powstał fanpage z seriami filmików promocyjno – edukacyjno – profilaktycznych dla różnych grup wiekowych dzieci i młodzieży.
https://www.facebook.com/Bezpieczne-przej%C5%9Bcia-krok-po-kroku-Drezdenko-105434604833913/
Szkoła odgrywa istotną rolę w promocji i profilaktyce zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Tutaj pobierają naukę, podlegają zabiegom wychowawczym ze strony nauczycieli, nawiązują relacje rówieśnicze. Aby zapewnić optymalne warunki rozwoju dzieciom, należy zadbać nie tylko o to, by radziły sobie w szkole, ale i by doświadczały odpowiedniej ilości ruchu oraz rozwijały kompetencje emocjonalno-społeczne. W przypadku młodych ludzi to właśnie ta placówka często jest jedynym miejscem realizacji tych potrzeb.
W warunkach trwającej pandemii i nauki zdalnej priorytetem powinno być bezpieczeństwo uczniów, ich komfort psychiczny oraz udzielanie uczniom wsparcia, troska o podtrzymywanie dobrych relacji z nauczycielami oraz pomiędzy uczniami.
W Szkole Podstawowej w Goszczanowie dokładamy wszelkich starać aby nasi uczniowie czuli się komfortowo. W tym celu nawiązaliśmy kontakt z Panią Anną Maslej, mediatorem, trenerem umiejętności społecznych, instruktorem treningu mentalnego dla dzieci i młodzieży. W wyniku współpracy 1 marca br. odbyły się w naszej placówce warsztaty dla młodszych klas ( I - III) Mediacje rówieśnicze/ wzmacnianie umiejętności u dzieci: radzenie sobie z emocjami/ stresem, różnice w komunikacji żyrafy i szakala/NVC/komunikacja bez przemocy/ asertywność w relacji rówieśniczej. Zajęcia były pełne emocji, uczniowie niezwykle zaangażowani, chętnie wypowiadali się i przelewali myśli na papier. Ich prace złożą się na szkolną wystawę. Wkrótce odbędą się warsztaty dla uczniów starszych klas podczas, których będziemy zachęcać młodzież do wykorzystania nabytych nowych umiejętności do mediacji/ negocjacji między sobą w konflikcie rówieśniczym na korytarzu szkolnym – „Rozwiązuje konflikt wykorzystując nabyte umiejętności, uczę się poszukiwania rozwiązań, a jeśli nie potrafię to korzystam ze wsparcia wyszkolonego mediatora – Pani pedagog”. Mamy nadzieję, że starsi uczniowie będą tak samo ochoczo pracować, co ich młodsi koledzy, by nauczyć się budować relacje oparte na porozumieniu, tak aby pozytywnie wpływały one na zdrowie psychiczne i fizyczne.
Serdecznie dziękujemy Pani Annie Maslej za wartościowe warsztaty, które zaowocują w przyszłości. Asertywną żyrafę na pewno zapamiętamy na długo.:)
Agnieszka Brzóska - Pedagog szkolny
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto ustanowiono dziesięć lat temu, w rocznicę rozstrzelania przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Powojenna konspiracja niepodległościowa była – aż do powstania „Solidarności” – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy.
Upamiętniając naszych bohaterów zachęcam do obejrzenia materiałów filmowych ( link poniżej).
Etiudy filmowe prezentują sylwetki zarówno tych bardziej, jak i mniej znanych bohaterów podziemia i pomagają poznać oraz zrozumieć rzeczywistość powojennej Polski ludowej.
Etiudy „Żołnierze Niezłomni. Żołnierze Wyklęci” powstały we współpracy Instytutu Pamięci Narodowej ze spółką Media Kontakt, przy wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Historii Polski oraz Miasta Lublin.
W dniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oddajmy hołd tym, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
Pamiętajmy, że naszą wolność zawdzięczamy postawie, która cechowała Żołnierzy Niezłomnych.
Sylwia Dworecka
Nasza szkoła w roku szkolnym 2020/2021 pozyskała środki finansowe, dzięki którym uczestniczy w rządowym programie rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie nowoczesnych technologii „Aktywna tablica”.
Program „Aktywna tablica” opiera się na założeniu, że jednym z zasadniczych zadań współczesnej szkoły jest rozwijanie kompetencji uczniów przygotowujących ich do życia w społeczeństwie informacyjnym oraz na założeniu, że rozwój kompetencji uczniów w tym zakresie powinien dokonywać się w nowocześnie wyposażonej szkole.
W ramach programu placówka została wyposażona w dwa monitory interaktywne MAC Monitor 65'' 4K, które zostały zamontowane w sali kl. II i w sali kl. VIII. Dzięki temu zakupowi wprowadzimy na lekcjach w większym zakresie działania oparte na technologii informacyjno-komunikacyjnej. Będziemy nie tylko realizować nową podstawę programową kształcenia ogólnego z wykorzystaniem TIK, ale również rozpocznniemy proces zmian polegający na tworzeniu i wprowadzaniu do praktycznego działania określonych standardów – innowacji pedagogicznych.
Uczniowie z kl. I-III już przetestowali nowy nabytek. Radość była ogromna. Zapraszamy do fotorelacji w galerii.
W najbliższym czasie zainstalowane zostaną również nowe projektory multimedialne wraz z ekranami w kolejnych klasach. Zakup projektorów został dokonany we współpracy z Radą Rodziców i Samorządem Uczniowskim.
Cieszymy się, że nasza szkoła rozwija się i wzbogaca swoją ofertę, aby jak najlepiej wspierać proces edukacyjno -wychowawczy.
Szanowni Rodzice,
pragniemy poinformować, że rekrutacja do oddziału przedszkolnego
rozpoczyna się od dnia
22 lutego 2021 roku
Więcej szczegółów w zakładce "Rekrutacja".
Drodzy Uczniowie, w porozumieniu z panią Wioletką rozszerzamy zakres zadań konkursowych, możliwych do wykonania z okazji Międzynarodowego Dnia Języka. Uczniowie klas 6-8 mogą wykonać zarówno plakat jak i lapbook dotyczący treści ortograficznych, polskich przysłów, jak i innych prac związanych z zagadnieniami słownikowo-językowymi - wyjątkowość i oryginalność projektu zależy od Waszej kreatywności. Jedną z nagród będzie możliwość zdobycia cząsteczkowej oceny celującej z języka polskiego. Pracę proszę wysyłać na moją pocztę elektroniczną lub messengera. Razem z p. Wiolettą Flak ocenimy je i wybierzemy te niezwykłe i wyjątkowe. Mam nadzieję, że nie zabraknie uczniów w naszej szkole, którzy wyrażą swój patriotyzm poprzez udział w tym konkursie.
Współorganizator: Anna Babik- nauczyciel języka polskiego
Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice,
informuję, że w naszej szkole odbędzie się próbny egzamin ósmoklasisty z wykorzystaniem arkuszy CKE zgodnie z poniższymi założeniami.
Próbny egzamin zostanie prowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów, zaznaczanie odpowiedzi na karcie odpowiedzi).
Diagnoza odbędzie się z zachowaniem wszelkich reguł dotyczących bezpieczeństwa sanitarnego.
Więcej informacji pod linkiem: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/od-17-do-19-marca-tzw-probne-egzaminy-osmoklasisty-organizowane-przez-centralna-komisje-egzaminacyjna
Sylwia Dworecka - dyrektor szkoły
KONKURS !!!
W tym dniu obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To wyjątkowe święto zostało ustanowione przez UNESCO, by podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone oraz ginące.
To święto upamiętnia pięciu studentów z uniwersytetu w Dhace w Bangladeszu, którzy w1952 roku zginęli podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
Z badań statystycznych wynika, że dla większości Polaków język ojczysty jest czymś ważnym. Na zlecenie Rady Języka Polskiego CBOS przeprowadził kilka lat temu specjalne badanie ankietowe, ujawniające stosunek Polaków do języka ojczystego. Ponad 30 proc. badanych stwierdziło w ankiecie, że język polski jest wartością samą w sobie i należy o niego dbać; kolejnych 20 proc. wskazywało, że szacunek do polszczyzny wynieśli z domu.
Przesłanie dla Polaków jest jedno – dbajmy o swój, najpiękniejszy na świecie, język ojczysty.
Pamiętajcie że:
- posługiwanie się związkami frazeologicznymi wzbogaca język,
- sprawne posługiwanie się mową ojczystą jest trendy,
-nowoczesna technologia może służyć pomocą- zapoznajcie się z aplikacją na telefon Lubię Polski
- uczmy się od siebie nawzajem.
Mam nadzieję że:
- niestraszne są wam łamańce językowe,
- lubicie czytać,
- ortografia jest wam doskonale znana., bo czas na wyzwanie!!!
KONKURS !!!
Biblioteka szkolna ogłasza konkurs dla uczniów z podziałem na kategorie klas 2-3, 4-5 oraz 6-8, w którym zmierzycie się z językiem polskim. Konkurs trwa do 28.02.2020r. Nagrane pliki w przypadku klas 2-3 oraz 4-5 proszę przesłać na adres mailowy: wioletta.flak@tlen.pl lub znaleźć mnie na Messengerze (rozumiem, że w klasach młodszych przyda się do tych czynności pomoc rodziców). Klasy 6-8 będą musiały przesłać zdjęcie wykonanej pracy. Nagrody czekają!
Zadania do wykonania poniżej:
Zadanie dla klas 2-3:
Przeczytajcie bezbłędnie dwa wierszyki, postarajcie się zrobić to w jak najszybszym tempie, nie zapomnijcie
o intonacji. Swoje czytanie, już w tej najlepszej wersji, nagrajcie na telefon i wyślijcie na mój adres mailowy lub Messengera.
Bzyg
Bzyczy bzyg znad Bzury
zbzikowane bzdury,
bzyczy bzdury,bzdurstwa bzdurzy
i nad Bzurą w bzach bajdurzy,
bzyczy bzdury, bzdurnie bzyka,
bo zbzikował i ma bzika!
Czyżyk
Czesał czyżyk czarny koczek,
czyszcząc w koczku każdy loczek,
po czym przykrył koczek toczkiem,
lecz część loczków wyszła boczkiem.
Zadanie dla klas 4-5
Przeczytajcie bezbłędnie wierszyk, postarajcie się zrobić to w jak najszybszym tempie, nie zapomnijcie
o intonacji. Swoje czytanie, już w tej najlepszej wersji, nagrajcie na telefon i wyślijcie na mój adres mailowy lub Messengera.
Chrząszcz
Trzynastego, w Szczebrzeszynie
chrząszcz się zaczął tarzać w trzcinie.
Wszczęli wrzask szczebrzeszynianie:
Cóż ma znaczyć to tarzanie?!
Wezwać trzeba by lekarza!
Zamiast brzmieć ,ten chrząszcz się tarza!
Wszak Szczebrzeszyn z tego słynie,
że w nim zawsze chrząszcz BRZMI w trzcinie!
A chrząszcz odrzekł niezmieszany:
- Przyszedł wreszcie czas na zmiany.
Drzewiej chrząszcze w trzcinach brzmiały,
teraz będą się tarzały.
Zadanie dla klas 6-8
Proszę wykonać plakat (format kartki co najmniej A3, może być większy), na którym rozprawicie się w ciekawy, może zabawny sposób, z najczęstrzymi błędami językowymi pokutującymi w naszej mowie. Pracę należy sfotografować, a plik przesłać na mojego Messengera .
Życzę wszystkim powodzenia w mierzeniu się z zadaniami i zapraszam do zabawy.
Wioletta Flak (bibliotekarz)
Poniedziałek obfitował w kolor czerwony i sekrety na lekcjach matematyki. Uczniowie klasy 4 i 6 poznali tajemny kod podstawienia i szyfr pigpen. Doskonale poradzili sobie z kodowaniem zadań w zakresie zamiany procentów na ułamki zwykłe i liczby dziesiętne oraz spróbowali sudoku. Ich kartki są cudowne, może z miłości do KRÓLOWEJ NAUK💓
Za zgodą autorów tych pięknych prac, dzielę się z efektem pracy Zuzi Rębacz i Bartka Barylskiego. Wystarczył krótki instruktaż i proszę...jest WOW!
W roku szkolnym 2020/2021 Szkoła Podstawowa w Goszczanowie przystąpiła do programu „AKTYWNI BŁĘKITNI Szkoła Przyjazna Wodzie”. Organizatorem programu jest Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy. „Aktywni Błękitni” to kompleksowy i responsywny projekt promujący działania na rzecz edukacji o zrównoważonym rozwoju w gospodarce wodnej, ochronie przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy. Jego głównym celem jest systematyczna organizacja działań zmierzających do nabycia umiejętności racjonalnego gospodarowania zasobami wody i bezpiecznego z niej korzystania. Nasi uczniowie klas 1-8 nie tylko dowiedzą się jak oszczędzać wodę i dbać o jej jakość, ale także zapoznają się z jednymi z najdotkliwszych zjawisk naturalnych, jakimi są powodzie i susze.
Program „Aktywni Błękitni” obejmuje swym zasięgiem tereny, na których przepływa rzeka Noteć, a także jej zlewnia, dorzecze ( zbiorniki wodne, cieki wodne, które są dopływem rzeki Noteć). Do projektu przystąpiło 17 szkół z pięciu województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, Lubuskiego. Podsumowaniem całego programu jest uzyskanie certyfikatu Aktywni Błękitni – „SZKOŁA PRZYJAZNA WODZIE ”.
Aby uzyskać taki certyfikat uczniowie muszą uczestniczyć :
- W dwóch lekcjach o tematyce wodnej,
- W pokazach służb ratowniczych ( takich jak, straż pożarna, policja, wodne ochotnicze pogotowie ratunkowe ),
- W konkursie plastycznym,
- W akcji sprzątania terenów przy wodnych pt. STRAŻNIK CZYSTYCH WÓD.
Patronat honorowy nad całym programem objęli : Ministerstwo Edukacji Narodowej, Minister Klimatu i Środowiska, a także Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty.
Szkolny koordynator programu: Piotr Sielicki