Historia placówki

Trochę wspomnień... "Psotne Duszki"

W teatralnej garderobie

pośród szuflad, luster, cieni,

PSOTNE DUSZKI żyją sobie,

co potrafią świat przemienić.

 

W jednej chwili książę młody

starym zbójem może zostać

lub z pomocą sztucznej brody

czarodzieja przyjąć postać.

 

A królewna ciemnooka,

delikatna niczym mgła,

dziś odegra rolę smoka,

co maleńki jest jak pchła.

 

 

Rozpoczęliśmy swoją działalność w roku szkolnym 2001/2002. Celem nadrzędnym pracy zespołu była radość tworzenia, a później gotowość zaprezentowania końcowego produktu widzom. Założyliśmy więc wspólnie, że w ramach możliwości będziemy przedstawiać swój dorobek przy każdej okazji zarówno w szkole, jak i poza nią.

Trupa przyciąga do siebie uczniów, którzy lubią tworzyć, bawić się i rozwijać zainteresowania aktorskie. Każde spotkanie  jest dla dzieci przygodą, podczas której:

zdobywają nowe doświadczenia,

uczą się polegać na innych,

umacniają więzi koleżeńskie,

walczą ze swoimi słabościami.

 

Chętnie integrują się ze środowiskiem lokalnym, przygotowując inscenizacje na różne uroczystości. Promują swoją działalność w zaprzyjaźnionym przedszkolu i szkołach w Lipkach  Wielkich.  Cieszy nas to, że czasami nasze występy i recytacje zostają docenione na przeglądach teatrzyków dziecięcych i konkursach recytatorskich zarówno na szczeblu powiatowym jaki i wojewódzkim. W pamięci mamy niezapomniane kreacje aktorskie uczniów, którzy już  ukończyli naszą szkołę, ale również tych, którzy nadal są z nami. Dzięki ich wytrwałości, zapałowi i zdolnościom, nasze Psotne Duszki mają tak cudowny bagaż doświadczeń.

Na naszą działalność mają również wpływ osoby, które wspierają nasze przedsięwzięcia. Dużą grupę tworzą rodzice, kórzy pomagają w przygotowaniu strojów, dekoracji i dowożą dzieci na próby. Co roku otrzymujemy również wsparcie finansowe od Rady Rodziców. Pieniądze  przeznaczane są na zakup niezbędnych materiałów do przygotowania inscenizacji.  W ostatnich latach otrzymujemy również wsparcie  second handu  z Lipek  Wielkich oraz  tartaku w Trzebiczu. Właściciele tych firm nieodpłatnie przekazują  nam  stroje  i materiały drewniane  niezbędne  do wykonania  dekoracji. Dzieki ich nieocenionej pomocy i zaangazowaniu udało nam się do tej pory zgromadzić  bardzo dużo teatralnych różności, które możemy wielokrotnie wykorzystywać  w naszej  pracy.

Współpracujemy również z  kołem teatralnym przy SP w Lipkach Wielkich, z którym dzielimy się  doświadczeniami oraz wspólnie wspieramy nasze działania.

 

Skoro  wokół nas jest tyle osób chętnych do pomocy, cóz nam pozostaje?  Psoćmy dalej z radością i z sukcesem.

 

opiekunka Koła p. Iwona

 

 

Poniżej link z Powiatowego Przeglądu Teatrzyków Dziecięcych w Strzelcach Kraj.

Za przedstawienie pt. „ W krainie Nawijki” z roku szkolnego 2013/2014, grupa otrzymała wyróżnienie w Wojewódzkim Przeglądzie Teatrzyków Dziecięcych PRO ARTE.

https://www.youtube.com/watch?v=U2EWWcKLO_w

W świecie poezji

       26 XI 2016r. w Zespole Szkół w Lipkach Wielkich odbyła się VII edycja Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego, który poświęcony był twórczości Henryka Sienkiewicza.

       Uczniowie klas młodszych mieli przygotować recytację wierszy o książkach. Wybór repertuaru nie był łatwy. Poszukiwałam utworów mniej znanych pisarzy i do tego z poczuciem humoru, które jednocześnie wpadłyby w gusta moich recytatorek, a były nimi: Natalia Poznańska i Malwinka Sawoch z klasy II.

    W końcu dokonałyśmy wyboru. Natalka miała przyjemność przygotować utwór Katarzyny Kasperczyk pt. „ Księżycowa szkoła”, a Malwinka „ Mole książkowe” Hanny Niewiadomskiej.

    W konkursie startowało 23 dzieci, a poziom recytacji był bardzo wysoki. Nasze dziewczynki pięknie zaprezentowały przygotowany repertuar. Jury z uznaniem doceniło występ Natalki i przyznało jej I miejsce.

                                                                                             

                                                                                                                                                                     Gratulacje!!!smiley

 

Opowiadamy historię o księżniczce Horan

 

       Horan to księżniczka mieszkająca w pięknym pałacu otoczonym bajecznym ogrodem. I jak to księżniczka, nie brakuje jej ptasiego mleczka. Niestety jest rozpieszczoną dziewczynką i bardzo źle traktuje wszystkich, z którymi ma bliski kontakt.  Na swoje nieszczęście z książki, w której przebywała nieświadomie wypuszczają ją trzy koty. Jej najukochańszym przedmiotem jest komórka. Nigdy nie wypuszcza jej z rąk. A dlaczego? No właśnie! O tym wszystkim opowiada „ Bajka o Horan”.

      Uważny widz wyłuska z tej historii kilka nauk:

Przyjaźń jest najcenniejszym skarbem, więc należy ją pielęgnować.

Komórka uzależnia i można przez nią nabawić się kłopotów.

Czytajmy książki, bo uczą nas życia.

 

    Główną rolę w przedstawieniu zagrała Hania Karalus – uczennica klasy V, która stworzyła niezwykle ciekawą i energetyczną kreację. Miała trudne zadanie, bo jej rola była bardzo długa i wymagająca. Dla Hani nie było to jednak problemem. Wśród innych postaci pojawiły się:

koty – Julia Frątczak, Zuzia Malinowska, Franek Twardowski,

żaby – Julia Górnicka, Amelka Adamska, Bartek Zieliński,

pająki – Julia Krzywicka, Martyna Zabłocka,

żuczek – Kamil Głowacz

ciotka księżniczki Horan -  Blanka

dzieci – Natalka Poznańska, Jagoda Jaczyńska, Wendy Framska, Amelia Wiśniewska

 

    Każdy z nich wprowadził  niepowtarzalną energię do przedstawienia, a  muzyka, stroje i rekwizyty  bajkową i tajemniczą atmosferę.

       Bajkę zagraliśmy przed  rodzicami, gośćmi i całą społecznością szkolną na balu karnawałowym  28 I 2017r.

       Szczególne podziękowania składamy:

Radzie Rodziców- za pomoc finansową, dzięki której zakupione zostały niezbędne  materiały  do wykonania strojów i dekoracji.

Pani Iwonie Nowak – za uszycie strojów pająków, czapki żaby i doglądnięcie innych ubrań do bajki

Pani Halinie Brzezinie – za uszycie sukni dla ciotki Horan oraz stroju żaby

Pani Stanisławie Wawrzyniak  - za uszycie stroju żaby

Pani  Elżbiecie Ślizowskiej, właścicielce Second Handu w Lipkach Wielkich  - za podarowanie stroju kota i sukienek dla dziewczynek.

Dyrektorom Tartaku w Trzebiczu, Panom: Tadeuszowi Iwaszko i Andrzejowi Woźniakowi - za przekazanie drewna na więzienie dla Horan.

Pani Woletce Flak i Panu Piotrkowi  Jenek za pomoc w wykonaniu dekoracji.

 

 

Wnuki Dziadkom

 

      Więzi rodzinne są niezwykle silne i piękne. Gdy dzieci z klasy II dowiedziały się, że na uroczystość Święta Babć i Dziadków będą przedstawiały inscenizację, bardzo się z tego ucieszyły. Chętnie przyjęły role i skakały z radości, gdy zobaczyły swoje kolorowe stroje. Próby bajeczki przebiegały w atmosferze śmiechu i radości.

       Babcia Natalka, główna aktoreczka spektaklu, pilnowała, by jej mąż, dziadek Franek pamiętał o swojej roli i ładnie ją wypowiadał. Czasami trzeba było dać szturchańca w bok lub  poważnie i z wyrzutem spojrzeć w oczy towarzyszowi. A dziadek Franek? – jak to dziadek. Tu zapomniał, tam zepsuł, a w innym miejscu zagapił się.

     Pozostałe dzieci były wnukami przebranymi za wróżkę, dworzan i skrzaty. Te przygotowały swoim dziadkom niespodziankę, więc zrobiły zakupy, posprzątały mieszkanie, przyniosły drewno do kominka i podały posiłek. Babcia szybko rozpoznała przebrane dzieci  i jak to w bajeczkach bywa, było dużo uścisków, łez i radości.

     Kulminacyjnym punktem przedstawienia był taniec kwiatów, pięknie wykonany przez dzieci.

     Bardzo dużym atutem występu drugaczków były stroje, które odgrzebałam z naszej szkolnej garderoby.  Oczywiście pomoc rodziców też była nieoceniona.

Wróżka Amelka przyniosła własną balową suknię, a skrzaty zatroszczyły się o kolorowe rajstopki. Duże wsparcie  otrzymaliśmy również od zaprzyjaźnionego koła teatralnego w Lipkach Wielkich, które udostępniło nam kwiaty do tańca. A pani Kamila Bujalska  prasowała i  prasowała bez narzekania wszystkie spodenki, bluzeczki i fartuszki.

Bajeczkę zagraliśmy przed   zaproszonymi na uroczystość Dziadkami 15 II 2017r. Towarzyszyły  jej jeszcze wiersze i piosenki. Najlepszą nagrodą za występ były oklaski i buziaki.

     

 

Zapraszamy do galerii zdjęć Psotnych Duszków

Inscenizacja z Dnia Babci i Dziadka.

https://www.youtube.com/watch?v=SDck_dDLLMc

 

Powiatowe eliminacje konkursu recytatorskiego PRO ARTE 2017 w Strzelcach Kraj. - na portalu: Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze

http://rcak.pl/2017/04/28/przedostatni-przeglad-strzelce-krajenskie/

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa
    Goszczanowo 18 a
    66- 530 Drezdenko
  • ( 95 ) 762-42-11

Galeria zdjęć

Informacja prawna