Prawo wewnętrzne

Regulamin wypożyczania podręczników

wypożyczania podręczników lub materiałów edukacyjnych uczniom

Szkoły Podstawowej w Goszczanowie

Podstawa prawna:

Art. 22 ac. 1. Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2015 r. poz. 2156 oraz z 2016 r. poz. 35, 64, 195, 668 i 1010):

1.Dyrektor szkoły przyjmuje wybrane podręczniki lub materiały edukacyjne na stan biblioteki szkolnej zgodnie z liczbą uprawnionych uczniów.

2.Nauczyciel bibliotekarz wpisuje podręczniki lub materiały edukacyjne do dokumentacji i nadaje numerację poszczególnym egzemplarzom.

3.Bibliotekarz przekazuje określoną liczbę podręczników lub materiały edukacyjne
do poszczególnych zajęć  wychowawcy klasy w celu wypożyczenia wszystkim uczniom.

4.Bibliotekarz wypożycza podręczniki lub materiały edukacyjne wszystkim uczniom w klasie
i wpisuje numery poszczególnych pozycji do kart bibliotecznych (czytelniczych) wraz z datami
ich wypożyczenia.

5.Wypełnione karty z wpisanymi datami przekazania podręcznika lub materiałów edukacyjnych przechowywane są w bibliotece szkolnej.

6.Każdy uczeń otrzymuje podręcznik lub materiały edukacyjne wypożyczone do użytkowania
na określony okres czasu w zależności od zajęć edukacyjnych.

7.Rodzice podpisują oświadczenie (załącznik nr 1 do regulaminu) o wypożyczonym podręczniku
lub materiałach edukacyjnych i ich zwrocie w określonym czasie.

8.Uczniowie oraz ich opiekunowie prawni są zapoznawani przez wychowawcę lub nauczyciela bibliotekarza z właściwym sposobem korzystania z podręcznika lub materiałów edukacyjnych
w sposób umożliwiający jego wielokrotne wypożyczenie w latach kolejnych.

9.Nauczyciele podczas wszystkich zajęć edukacyjnych zwracają uwagę na właściwy sposób korzystania z wypożyczonych podręczników lub materiałów edukacyjnych.

10.Po upływie okresu użytkowania podręcznika lub materiałów edukacyjnych uczniowie zwracają wypożyczone książki lub materiały edukacyjne wychowawcy.

W przypadku odejścia ucznia ze szkoły do innej placówki w czasie roku szkolnego należy przed tym faktem zwrócić wypożyczone podręczniki lub materiały edukacyjne.

11.Bibliotekarz odnotowuje datę zwrotu podręcznika lub materiałów edukacyjnych w karcie bibliotecznej.

12.Podręczniki lub materiały edukacyjne po zwrocie od uczniów są przechowywane w bibliotece szkolnej do momentu  ich ponownego wypożyczenia.

13.Podręczniki lub materiały edukacyjne są wypożyczane przez trzy kolejne lata według powyższych zasad.

14.Rodzice ucznia ponoszą odpowiedzialność finansową w przypadku zagubienia podręcznika
lub materiałów edukacyjnych czy też zniszczenie go w sposób uniemożliwiający dalsze z nich korzystanie.

Załącznik nr 1. do Regulaminu wypożyczania podręczników lub materiałów edukacyjnych

OŚWIADCZENIE

Oświadczam, że dnia …………………………………… otrzymałam/em z biblioteki szkolnej podręcznik ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Zobowiązuję się do jego zwrotu dnia ……………………………………………………………………………………………