Regulamin wypożyczania podręczników Regulamin biblioteki Regulamin szkolnego centrum informatycznego Procedura przeciwdziałania wszawicy Regulamin dowozów Regulamin wynagradzania pracowników samorządowych Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny 2023/2024

Prawo wewnętrzne

Procedura przeciwdziałania wszawicy

Procedura przeciwdziałania wszawicy

 w Szkole Podstawowej w Goszczanowie

 

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach ( Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz.69 z późn. zm.),
  • Stanowisko Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia w sprawie zapobiegania  i zwalczania wszawicy u dzieci i młodzieży,
  •  Ustawa z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz. U. z 2013 r., poz182 ze zmianami).

 

Cel procedury

Procedura ma zapewnić higieniczne warunki pobytu dzieci w szkole oraz chronić przed rozprzestrzenianiem się wszawicy w placówce.

Zakres procedury

Procedura dotyczy postępowania w przypadku podejrzenia wystąpienia wszawicy  w szkole.

Uczestnicy postępowania – zakres odpowiedzialności

1.Dyrektor: jest zobowiązany do zapewnienia dzieciom higienicznych warunków pobytu w szkole,  a pracownikom higienicznych warunków pracy.

2.Nauczyciele: zobowiązani są do natychmiastowego zgłaszania dyrektorowi szkoły  sygnałów dotyczących podejrzenia wystąpienia wszawicy w klasie oraz zapoznania rodziców z obowiązującą   w szkole procedurą.

3.Pracownicy obsługi: winni zgłosić swoje podejrzenia wystąpienia wszawicy u danego dziecka  wychowawcy.

4.Pielęgniarka i higienistka szkolna: w ramach profilaktycznej opieki pielęgniarskiej rozpoznaje problemy zdrowotne i społeczne uczniów oraz wynikające z nich potrzeby zdrowotne, w tym w zakresie higieny osobistej. Uczniów, u których stwierdza problemy wynikające z niewydolności opiekuńczej rodziny, obejmuje opieką czynną i podejmuje odpowiednie do zaistniałej sytuacji działania.

5.Rodzice ( opiekunowie prawni ): muszą mieć świadomość konieczności monitorowania na bieżąco czystości skóry głowy własnego dziecka.

Sposób prezentacji procedury

 

1. Umieszczenie treści dokumentu na stronie internetowej szkoły.

2. Zapoznanie rodziców z obowiązującą w placówce procedurą  na zebraniu  organizacyjnym  we wrześniu każdego roku szkolnego.

3. Zapoznanie wszystkich pracowników szkoły z treścią procedury.

 

Tryb dokonywania zmian w procedurze

  1. Wszelkich zmian w opracowanej procedurze może dokonać z własnej inicjatywy lub na wniosek Rady Pedagogicznej – dyrektor szkoły. Wnioskodawcą zmian może być również Rada Rodziców.
  2. Proponowane zmiany nie mogą być sprzeczne z prawem.
  3. Procedura wchodzi w życie z dniem 25.04. 2017 r.

 

Opis procedury

 Zgoda rodziców na objęcie dziecka opieką ( w tym również opieką zdrowotną przez pielęgniarkę szkolną, bądź osobę kompetentną upoważnioną przez dyrektora szkoły) jest równoznaczna z wyrażeniem zgody  na dokonanie w przypadku uzasadnionym przeglądu czystości skóry głowy dziecka .

  1. Dyrektor szkoły zarządza dokonanie przez pielęgniarkę szkolną lub osobę upoważnioną kontroli czystości skóry głowy wszystkich dzieci w klasach  z zachowaniem zasady intymności ( kontrola indywidualna w wydzielonym pomieszczeniu ).
  2. Pielęgniarka szkolna ( lub osoba kompetentna upoważniona przez dyrektora szkoły)  w trybie natychmiastowym zawiadamia rodziców dzieci, u których podejrzewa się  wszawicę o konieczności podjęcia niezwłocznie zabiegów higienicznych skóry głowy. W razie potrzeby instruuje rodziców       o sposobie działań, informuje też o konieczności poddania się kuracji wszystkich domowników   i monitoruje skuteczność działań, jednocześnie informuje dyrektora szkoły o wynikach kontroli  i skali zjawiska.
  3.  W przypadku stwierdzenia przez rodzica wystąpienia wszawicy u dziecka (w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się wszawicy) proponuje się  zatrzymać dziecko w domu, podejmując skuteczne    i intensywne zabiegi, by skrócić czas nieobecności dziecka w szkole  do niezbędnego minimum.
  4. Wychowawca informuje w formie pisemnej (informacja w dzienniczku ucznia lub zeszycie  do korespondencji z rodzicami) wszystkich rodziców o podejrzeniu wszawicy w danej klasie  z zaleceniem codziennej kontroli czystości głowy  swojego dziecka oraz sprawdzenie czystości głów wszystkich domowników.
  5. W przypadku, gdy rodzice zgłoszą trudności w przeprowadzeniu kuracji ( np. brak środków na zakup preparatu ) dyrektor szkoły we współpracy z ośrodkiem pomocy społecznej, udzielają rodzicom  lub opiekunom niezbędnej pomocy
  6. Pielęgniarka szkolna ( lub osoba posiadająca stosowne kwalifikacyjne, którą dyrektor upoważnił )  po upływie 7 – 10 dni kontroluje stan czystości skóry głowy dzieci po przeprowadzonych zabiegach higienicznych przez rodziców.
  7. W sytuacji stwierdzenia nieskuteczności zalecanych działań, pielęgniarka szkolna ( lub osoba posiadająca stosowane kwalifikacje, którą dyrektor upoważnił ) zawiadamia o tym  wychowawcę klasy i dyrektora szkoły w celu podjęcia bardziej radykalnych kroków ( zawiadomienie ośrodka pomocy społecznej o konieczności wzmożenia nadzoru nad realizacją funkcji opiekuńczych przez rodziców dziecka oraz udzielenia rodzinie potrzebnego wsparcia ). 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa
    Goszczanowo 18 a
    66- 530 Drezdenko
  • ( 95 ) 762-42-11

Galeria zdjęć

Informacja prawna