Procedura przeciwdziałania wszawicy
w Szkole Podstawowej w Goszczanowie
Podstawa prawna:
Cel procedury
Procedura ma zapewnić higieniczne warunki pobytu dzieci w szkole oraz chronić przed rozprzestrzenianiem się wszawicy w placówce.
Zakres procedury
Procedura dotyczy postępowania w przypadku podejrzenia wystąpienia wszawicy w szkole.
Uczestnicy postępowania – zakres odpowiedzialności
1.Dyrektor: jest zobowiązany do zapewnienia dzieciom higienicznych warunków pobytu w szkole, a pracownikom higienicznych warunków pracy.
2.Nauczyciele: zobowiązani są do natychmiastowego zgłaszania dyrektorowi szkoły sygnałów dotyczących podejrzenia wystąpienia wszawicy w klasie oraz zapoznania rodziców z obowiązującą w szkole procedurą.
3.Pracownicy obsługi: winni zgłosić swoje podejrzenia wystąpienia wszawicy u danego dziecka wychowawcy.
4.Pielęgniarka i higienistka szkolna: w ramach profilaktycznej opieki pielęgniarskiej rozpoznaje problemy zdrowotne i społeczne uczniów oraz wynikające z nich potrzeby zdrowotne, w tym w zakresie higieny osobistej. Uczniów, u których stwierdza problemy wynikające z niewydolności opiekuńczej rodziny, obejmuje opieką czynną i podejmuje odpowiednie do zaistniałej sytuacji działania.
5.Rodzice ( opiekunowie prawni ): muszą mieć świadomość konieczności monitorowania na bieżąco czystości skóry głowy własnego dziecka.
Sposób prezentacji procedury
1. Umieszczenie treści dokumentu na stronie internetowej szkoły.
2. Zapoznanie rodziców z obowiązującą w placówce procedurą na zebraniu organizacyjnym we wrześniu każdego roku szkolnego.
3. Zapoznanie wszystkich pracowników szkoły z treścią procedury.
Tryb dokonywania zmian w procedurze
Opis procedury
Zgoda rodziców na objęcie dziecka opieką ( w tym również opieką zdrowotną przez pielęgniarkę szkolną, bądź osobę kompetentną upoważnioną przez dyrektora szkoły) jest równoznaczna z wyrażeniem zgody na dokonanie w przypadku uzasadnionym przeglądu czystości skóry głowy dziecka .