Święto Pracy to międzynarodowe święto klasy robotniczej, które obchodzone jest rokrocznie 1 maja, począwszy od 1890 roku.
W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950. Wprowadzone zostało przez II Międzynarodówkę w celu upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 roku w Chicago. W 1886 roku właściciel firmy McCormick Harvester postanowił zmodernizować swój zakład. W tym celu zwolnił wszystkich pracowników, a na ich miejsce zatrudnił nowe osoby. Od 1 maja przez kilka kolejnych dni trwały protesty byłych pracowników. W chwili przemówienia jednego z uczestników strajku policja zaatakowała protestujących, mimo że byli oni nastawieni pokojowo. To właśnie wtedy doszło do masakry, która przeszła do historii jako Haymarket Riot 1886. Demonstracja została nazwana “Kampanią na rzecz 8-godzinnego dnia pracy”. Kilka lat po tych wydarzeniach ustalono, że 1 maja będzie dniem upamiętniającym strajk, który miał miejsce w Chicago. 1 maja obchodzimy także katolickie święto Józefa Rzemieślnika. W tym dniu Kościół w sposób szczególny pragnie zwrócić uwagę na pracę ludzką, zarówno w aspekcie wartości chrześcijańskich, jak i społecznych, ogólnoludzkich i narodowych.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Dzień Flagi obchodzimy na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r. Polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Są odwzorowaniem barw chorągwi polskiej, czyli oficjalnego symbolu państwa od średniowiecza: białego orła na czerwonym tle. Warto wiedzieć, że kolor czerwony na naszej fladze to karmazyn (do 1927 r. cynober), a biały jest srebrnobiały – nie śnieżnobiały.
Święto Narodowe Trzeciego Maja – 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja
Konstytucja 3 Maja była pierwszą pisaną konstytucją w Europie i drugą – po amerykańskiej – na świecie, regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Uchwalony 3 maja 1791 r. akt prawny powstał przy współpracy posłów Sejmu Wielkiego i wspierającego ich środowiska, zawierał wizję i program budowy nowoczesnego państwa i społeczeństwa. Konstytucja 3 maja m.in. zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz zapewniła chłopom ochronę państwa. Konstytucja zniosła też formalnie liberum veto.
100 lat temu wybuchło III Powstanie Śląskie
W nocy z 2 na 3 maja 1921 r., po niekorzystnym dla Polski wyniku plebiscytu na Górnym Śląsku z marca tego roku, wybuchło III Powstanie Śląskie. Było ostatnim z trzech zbrojnych zrywów polskiej ludności polskiej przeciw niemieckiemu panowaniu na Górnym Śląsku, mające na celu przyłączenie tych ziem do państwa polskiego. Na czele powstania stał Wojciech Korfanty, działacz chrześcijańskiej demokracji. Walki trwały dwa miesiące, a najbardziej zacięte boje toczono o Górę Świętej Anny. Łącznie w powstaniu udział wzięło około 60 tys. Polaków. Po ustaniu walk, Rada Ambasadorów zdecydowała o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska.
Z obszaru plebiscytowego, zamieszkanego przez ponad 2 mln ludzi, do Polski przyłączono 29 proc. terenu i 46 proc. ludności. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (Chorzów), Rybnik, Tarnowskie Góry i Pszczyna.
W 1919 r. wybuchło pierwsze Powstanie Śląskie, w 1920 drugie, a w 1921 r. miał miejsce plebiscyt oraz trzecie Powstanie Śląskie.
I. K
Maj zbliża się wielkimi krokami, a co za tym idzie – bardzo ważne święta dla nas, dla Polaków.
Dla przypomnienia w najbliższych dniach obchodzimy:
1 maja – Święto Pracy
2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
3 maja – Święto Konstytucji 3 maja
Poniżej znajdują się symbole narodowe Polski, które każdy z nas powinien znać.
Zapraszam do obejrzenia prezentacji o Polsce, naszej ojczyźnie. Dowiesz się z nich naprawdę ważnych informacji.
A teraz możesz sprawdzić swoją widzę o Polsce
I. K
Wszyscy możemy zrobić coś dobrego, aby na naszej planecie lepiej się żyło. O to kilka przykladów :
ŚRODOWISKO PONAD WSZYSTKO
NA OCHRONIE ŚRODOWISKA,TWOJE ZDROWIE ZYSKA
NISZCZYMY LAS, NIE BĘDZIE NAS
DRZEWA ZIELONE- PŁUCA DOTLENIONE
OKAŻ KULTURĘ I CHROŃ NATURĘ
EKOLOGICZNIE ZNACZY LOGICZNIE
CZYSTE ŚRODOWISKO, NAJLEPSZE UZDROWISKO
PRZYRODA JEST WIECZNA,JEŻELI JEST BEZPIECZNA
NARODZIE, POMÓŻ PRZYRODZIE
DBAJ O PRZYRODĘ, ZAKRĘCAJ WODĘ
GDY WODA JEST CZYSTA, RYBY TAŃCZĄ TWISTA
Dzień Ziemi zbliża się wielkimi krokami, choć ten dzień powinien być obchodzony CODZIENNIE.
Ziemia to nasz wspólny dom, o który należy dbać każdego dnia. Jednym ze sposobów dbania o planetę jest segregacja śmieci. Sprawdź poniższą listę i zapamiętaj jak należy segregować śmieci.
Odpady – film edukacyjny EKOkultura
Ach te elektrośmieci – piosenka Świat w naszych rękach
Recykling – to system czynności i procesów, zmierzający do odzyskania i ponownego wykorzystania odpadów komunalnych, przy jak najmniejszym wkładzie energetycznym. Podstawą recyklingu jest właściwa selekcja odpadów, a następnie ich przetworzenie na nowe produkty i wykorzystanie w maksymalnym stopniu.
EKOkwietnik
I.K
Moja Ziemio ukochana życzę słońca Ci od rana,
czystej wody i powietrza żebyś była coraz „lepsza”.
Pięknych pól i czystych lasów, trochę chmurek, śpiewu ptaków,
pięknych kwiatów letnią porą, boś Ty naszą jest podporą.
Bardzo wszyscy Cię kochamy i się bardzo postaramy,
by najmniejszy skrawek Twój, czysty był jak wody zdrój.
Bajki edukacyjne
Piosenki
I.K
Kwiecień…
Kwiecień to czwarty miesiąc w roku. Ma 30 dni i wypada w Polsce w okresie wiosennym. Czy wiedzieliście, że zaczyna się zawsze w ten sam dzień tygodnia co lipiec? Nazwa miesiąca pochodzi od kwitnących wtedy kwiatów. Dawniej kwiecień nazywano ŁŻYKWIATEM lub ZWODZIKWIATEM, bo te wczesne bukiety, które przynosi zwodzą rychłym nadejściem cieplejszych dni. Jego łacińska nazwa to aprilis.
Z kwietniem, jak z każdym miesiącem, związane są ludowe przysłowia:
Choć już w kwietniu słonko grzeje, nieraz pole śnieg zaleje.
Kwiecień co deszczem rosi, wiele owoców przynosi.
Deszcze częste w kwietniu wróżą, że owoców będzie dużo.
Jeśli pszczoły w kwietniu nie latają, to długie chłody zapowiadają.
i najbardziej znane: Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata.
Kwiecień jest chyba najbardziej pogodowo zmiennym miesiącem w roku. W tym miesiącu pogoda może być zarówno zimowa (mróz i śnieg) jak i w pełni wiosenna (ciepło, piękna słoneczna pogoda).
Wiersz Hanny Ożogowskiej
“Kwiecień plecień”
Pytały się pąki drzewa:
– Czemu słonko to dogrzewa,
to się w chmury ciemne kryje
i deszcz lunie, wiatr zawieje ?
Chciałyśmy się zazielenić,
a tu zimno jak w jesieni!…
Na to drzewo im odpowie:
-Znacie o kwietniu przysłowie?
Kwiecień – plecień , bo przeplata
trochę zimy, trochę lata.
Piosenki dla dzieci: Kwiecień – plecień What’s The Weather Like Today?
Zajęcia plastyczne Tulipany malowane widelcem
Puzzle online – krokusy tutaj I.K
WIOSNA…ACH TO TY ! Wiosna w muzyce i obrazie
Józef Chełmoński
Henryk Weyssenhoff Leon Wyczółkowski I.K
Uwielbiana na całym świecie od ponad 200 lat pojawia się w coraz to nowych odsłonach: ciastka,batony lody,a nawet mydło czy masaż.. Czekolada długo czekała na swiatowe odkrycie. Co prawda napojem czekoladowym rozkoszowali się już Majowie i Aztekowie, ale ziarna kakaowca dopiero w XVw przywiózł do Europy Krzysztof Kolumb z jednej ze swoich wypraw. Nastepnie minąć musiało kilkaset lat, zanim w Niemczech powstała pierwsz tabliczka czekolady.
W Polsce najpopularniejszą czekoladą jest czekolada mleczna, zawierająca mleko w proszku. Zawartość kakao w takiej czekoladzie nie przekracza 50 procent. Ale to właśnie czekolada gorzka jest najzdrowszym rodzajem tego rodzaju słodyczy. Zawiera ona masło kakaowe i ponad 70 proc. miazgi kakaowej. Wyróżnić można również czekoladę białą, która nie zawiera proszku kakaowego. W najlepszych czekoladach jest tylko około 33 proc. masła kakaowego.
ZALETY JEDZENIA CZEKOLADY
Udowodniono, że czekolada ma właściwości medyczne. Jest źródłem wielu substancji, które mają pozytywne działanie na organizm: magnez, żelazo, potas, błonnik oraz przeciwutleniacze. Czekolada wpływa na pozytywne samopoczucie, dodaje energii i relaksuje.
Zawiera witaminy: A, B1, B2, B3, E i PP.
Ciemna czekolada jest dobra dla serca, pozytywnie wpływa na układ krążenia, poprawia także pamięć i funkcjonowanie mózgu, poprawia nastrój. Codzienne spożywanie 7 gramów gorzkiej czekolady skutecznie chroni układ krwionośny. Zmniejsza ryzyko zawału serca, chorób nowotworowych oraz pobudza pracę nerek.
Na całym świecie ludzie wydają na ten smakołyk ponad 7 miliardów dolarów rocznie.
Obliczono, że statystyczny Polak zjada rocznie około 60 tabliczek czekolady.
JAK POWSTAJE CZEKOLADA
Tajemnica produkcji czekolady Jak powstają czekoladowe figurki?
Słodkość z certyfikatem
Wybierając tabliczkę czekolady, warto zwrócić uwagę na certyfikat UTZ. Certyfikat ten dla wyrobów czekoladowych (a także kakao i herbaty) potwierdza przestrzeganie dobrych praktyk rolniczych na plantacjach kakaowców. Dzięki wsparciu plantatorów w zakresie edukacji, mogą oni oferować lepszej jakości kakao, a co za tym idzie – doskonały produkt finalny. Certyfikat UTZ potwierdza także, że dana uprawa kakaowców odbywa się z poszanowaniem godności ludzkiej.
PAMIĘTAJCIE !
CZEKOLADA ZJADANA W DUŻYCH ILOŚCIACH GROZI OTYŁOŚCIĄ ORAZ INNYMI CHOROBAMI.
W SPOŻYWANIU CZEKOLADY NALEŻY ZACHOWAĆ UMIAR.
Tą formę czekolady zalecamy bez ograniczeń
Chocolate choco choco –taniec z pokazywaniem
I.K
Kalambury – Najlepsza zabawa dla wszystkich 14 Fajnych zajęć kiedy się nudzisz
Eksperyment – Gumowe Jajko tutaj
Domowy wulkan z 3 składników tutaj
Doświadczenia dla dzieci w domu tutaj
Zabawa z balonami tutaj
Jak zrobić ciastolinę w domu tutaj
25 Pomysłów na wiosenne zabawy plastyczne dla dzieci tutaj
A TO CIEKAWE …
Prosty test na sprawdzenie wzroku tutaj
Jak z jajka powstaje kura tutaj
Najszybsze stworzenia na świecie tutaj
Dlaczego ptaki stoją na jednej nodze i 30 innych najczęściej zadawanych pytań tutaj
tutaj I.K
Gdy wiosenne słońce coraz mocniej przygrzewa, ogrody zaczynają tętnić życiem. Pojawiają się pierwsze wiosenne kwiaty, z każdym dniem przybywa ich coraz więcej. Nie bez powodu wiosna uważana jest za najpiękniejszą porę roku. Pierwsze cieplejsze dni to także sygnał dla nas, że przyszedł czas rozpoczęcia sezonu prac ogrodowych. Bo ogród to magiczne miejsce . Może on być jednak nie tylko miejscem rekreacji, ale również wspaniałą przestrzenią edukacyjną. Jak połączyć zabawę w ogrodzie z nauką?
Filmy edukacyjne
Wiosenne inspiracje plastyczne i nie tylko:
25 wiosennych inspiracji na prace plastyczne, eksperymenty i inne
Zajęcia praktyczne: „Ogródek dla wróżki i elfa”
Wielką radością każdego dziecka jest posiadanie swojej grządki w ogródku, skrzynki lub choćby doniczki, w której mogłoby hodować swoje roślinki. Może uprawiać natkę pietruszki lub szczypior z cebuli albo zasadzić bratki.
Ogrodnictwo dla dzieci – propozycje
I.K
Życzenia
M. N :)
Pisanki wielkanocne na 10 sposobów
Wielkanocne pisanki to jedna z nieodłącznych i najstarszych tradycji związanych z obchodami świąt Wielkiej Nocy. Dekoracyjne jajka symbolizują rodzącą się do życia przyrodę i nadzieję. W Polsce jest to zwyczaj chętnie kultywowany. Pisanki można ozdabiać na wiele różnych sposobów.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak można zrobić ciekawą pisankę kliknij tutaj :https://www.youtube.com/watch?v=F3Gq9l761SA
M.N :)
Święta tuż, tuż …
Wielkanoc to najstarsze chrześcijańskie święto. Jego data jest ruchoma, gdyż obchodzi się je w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca (zazwyczaj wypada ona między 22 marca, a 25 kwietnia). Dla katolików Wielka Niedziela jest świętem najważniejszym. Upamiętnia Dzień Zmartwychwstania Pańskiego. Święta Wielkiej Nocy są tradycyjnie czasem radości oraz zabaw na świeżym, wiosennym powietrzu. Radując się żegnano długi, bo aż czterdziestodniowy post i świętowano Zmartwychwstanie Chrystusa
Zapraszam do obejrzenia filmów o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych:
Wielkanocne tradycje i zwyczaje ludowe tutaj
Tradycje Wielkanocne tutaj
I.K
KREATYWNE ZABAWY MUZYCZNE
Czy uda Ci się naśladować zgodnie z rytmem wskazane gesty? tutaj
ZAGRAJ NA PIANINIE ONLINE tutaj
Palma wielkanocna – tradycja Świąt Wielkanocnych
Palma wielkanocna przygotowywana jest na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy i święcona podczas uroczystości Niedzieli Palmowej. W tradycji ludowej poświęcone palmy miały szczególne znaczenie. Wiosną wierzbowe gałązki pokrywają się „baziami”. W wielu gospodarstwach, po powrocie z procesji, dawano krowom do zjedzenia po jednej bazi urwanej z palmy. Miało to chronić je od chorób, a właścicielom zapewnić dostatek mleka. Małe urwistki wkładano do gniazd drobiu, czasem też do pszczelego ula. Obecnie palmy składają się najczęściej z wierzbowych gałązek, wiecznie zielonego bukszpanu, suszonych traw i ziół. Dzieci uwielbiają te bardziej kolorowe, zwane wileńskimi. Mają one kształt zbliżony do pałki i są wykonane z przeróżnych, ściśle ułożonych i farbowanych traw, suszonych kwiatów i mchu. Według tradycji – po świętach palmy nie powinno się wyrzucać na śmietnik – tylko należy ją spalić. To właśnie ze spalonych palm pochodzi popiół, którym posypuje się głowy wiernych w Środę Popielcową Ciekawostka: 37 metrów i 78 centymetrów – tyle ma najdłuższa wielkanocna palma przygotowana na tradycyjny konkurs w Lipnicy Murowanej. Palma ważyła około 400 kilogramów.
OD ZIELONEJ GAŁĄZKI DO WIELOBARWNEJ „TYCZKI” TRADYCJA STROJENIA PALM WIELKANOCNYCH tutaj
Konkurs Palm Wielkanocnych w Lipnicy Murowanej tutaj
Tradycyjne z bazi i bukszpanu – palmy wielkanocne – film edukacyjny
Jak zrobić palmę wielkanocną? – film
I.K
Pierwsze bociany już w Polsce !
Pod koniec marca przyleci główna fala ptaków.
Bocian biały Ciconia ciconia to ptak powszechnie znany i lubiany. Często pojawia się w wierzeniach ludowych, przysłowiach i powiedzeniach. Jest symbolem polskiej przyrody. Utożsamiany jest ze szczęściem i narodzinami.
Po zimie z utęsknieniem wypatrujemy pierwszych zwiastunów wiosny w Polsce, a do tych zaliczamy między innymi bociany. Pierwsze bociany już dotarły do Polski, ale główna ich fala przylotu jest spodziewana pod koniec marca. W tym roku bociany będą trochę później niż zwykle, co ma związek z trwającym ochłodzeniem i pojawiającymi się opadami śniegu. Trasa bocianów jest monitorowana za pomocą nadajników GPS, dlatego z dużą dozą prawdopodobieństwa można określić termin ich przybycia.
W Polsce nieliczne bociany zimują, jednak już teraz można miejscami zobaczyć pierwsze ptaki, głównie samce, jakie przyleciały do naszego kraju. Samce z wyprzedzeniem zajmują gniazdo i oczekują na przylot samicy. Dzięki zainstalowanym kamerom, można dokładnie obserwować bocianie gniazda. Naukowcy szacują, że w Polsce co roku gniazduje około 48 tysięcy par bocianów. Jest to ¼ liczby wszystkich boćków jakie są na świecie.
Zapraszam do obejrzenia filmów o bocianach, a także do wykonania pracy plastycznej:
BOCIANY / Film edukacyjny/ tutaj
Bociany na Podlasiu tutaj
Origami – Bocian tutaj
Bociany – origami tutaj
Wysłuchajcie również piosenek o tym ciekawym ptaku:
Kle Kle Boćku Kle Kle tutaj
BOCIAN WĘDROWNIK tutaj
Zakochany bocian tutaj
Możecie także ułożyć puzzle z bocianem:
21 marca rozpoczęła się kalendarzowa wiosna, choć ciężko w to uwierzyć patrząc za okno. Jednak widać już, że dni są coraz dłuższe, a przyroda,choć jeszcze nieśmiało, zaczyna budzić się do życia. Będąc na spacerze spróbuj zaobserwować pierwsze oznaki Pani Wiosny.
Wiosna - pierwsze oznaki w przyrodzie - film edukacyjny tutaj
Wiosna to również radosne trele ptaków. Przygotowałam dziś dla Was film, który pozwoli Wam zapoznać się z wiosennymi odgłosami naszych ptasich przyjaciół. To również dzięki nim czujemy radość z nadchodzącego wiosennego czasu. tutaj
Wyczekując pierwszych oznak wiosny, możesz spróbować przywołać tą piękną porę roku wesołymi piosenkami.
Wiosna, wiosenka tutaj
Piosenka o wiośnie tutaj
Maszeruje wiosna tutaj
Przygotowałam dla Was również kilka zadań i zabaw wiosennych.
Wiosenne prace plastyczne tutaj
Bociany tutaj
Bociany w gniazdach tutaj
Przebiśniegi tutaj
Pastelowy motyl tutaj
Wiosenne porządki (autor Monika Pyżanowska)
Jak to? Już jest wiosna?
A ja niegotowy…
Zaraz zrobię porządki
– dom będzie jak nowy!
Szybko łapię za szmatkę,
wszystkie półki wycieram,
książki prosto ustawiam,
zbędne śmieci zabieram.
W szafie składam ubrania,
w szufladzie – skarpety.
Kilka z nich w czasie zimy
zaginęło, niestety.
Z każdego zakamarka
wymiatam stare kurze,
dywan do trzepania
wynoszę na podwórze.
Spieszę się i krzątam,
żwawo wszystko robię,
żeby było milej –
głośno śpiewam sobie.
Już jest czysto wszędzie,
już dywan wniesiony.
Dumny jestem z siebie
i – zadowolony!
***************************************************************************************************** I. K
Wesołych Świąt!
Bez zmartwień,
z barszczem, z grzybami, z karpiem,
z gościem, co niesie szczęście!
Czeka nań przecież miejsce.
Wesołych Świąt!
A w święta
niech się snuje kolęda.
I gałązki świerkowe
niech Wam pachną na zdrowie.
Wesołych Świąt! I.K
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Bożym Narodzeniu i zwyczajach sylwestrowych
I.K
SAVOIR VIVRE, CZYLI DOBRE MANIERY PRZY STOLE!
I.K
Święta tuż, tuż…
Kartki świąteczne róbmy już !
Kartki świąteczne i ich historia
Tradycja pisania listów świątecznych powstała w Anglii w XIX wieku, bo tam już wtedy funkcjonowała poczta.Za twórcę pocztówek świątecznych uznawany jest dyrektor Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, Henry Cole, który chciał swoim znajomym wysłać życzenia świąteczne w uproszczonej formie zamiast pisania bardziej czasochłonnych listów świątecznych. Wpadł na pomysł stworzenia stosownej do tego czasu ilustracji, która mogłaby być rozesłana w wielu egzemplarzach w formie bożonarodzeniowych życzeń.
Pomysł wkrótce został podchwycony przez innych bogatych mieszkańców Londynu. Pod koniec XIX wieku artystyczna jakość świątecznych pocztówek stawała się coraz ważniejsza. Pojawiało się coraz więcej obrazków o tematyce świątecznej i zimowej i rysowników. Ogłaszano konkursy na motywy świąteczne i projekty nowych kart.
Właściwie do XXI wieku karty świąteczne z życzeniami były tak samo ważne na święta jak opłatek, choinka, kolędy, jak tradycyjne potrawy wigilijne. Do dziś w domach powstały całe kolekcje kart z życzeniami świątecznymi, czasem przechowywane z pokolenia na pokolenie, które stały się kronikami nie tylko dziejów rodziny, ale i całego narodu.
Kartka świąteczna dzisiaj
Obecnie świąteczne życzenia możemy składać za pośrednictwem SMS-ów, maili lub mediów społecznościowych. Te rozwiązania są łatwiejsze, brakuje im jednak uroku papierowej pocztówki. Dlatego własnoręcznie wykonana papierowa kartka świąteczna, napisana i wysłana przed świętami jest bardzo cennym darem, jaki możemy sprawić drugiej osobie. Wypisywane ręcznie sprawiają, że przez dłuższy czas myślimy o osobie, do której chcemy ją wysłać. Mimo swojej długowieczności nie tracą jednak na popularności – tradycyjne, papierowe kartki świąteczne wciąż wysyłane są przez wielu z nas. I.K
Idą Święta, idą Święta, każda buzia uśmiechnięta!:) Dziś pomysł na szybką, prostą, a zarazem w 100% naturalną dekorację świąteczną, dzięki której będziemy cieszyć się pięknym, świątecznym aromatem pomarańczy i goździków !:) Przygotowanie: Pomarańcze nakłuwamy delikatnie wykałaczką, tworząc maleńkie dziurki, w które mocujemy goździki. Możemy tworzyć ciekawe szlaczki, wzorki, serduszka, gwiazdki, napisy, imiona członków rodziny – co tylko nam się zamarzy. Banalnie proste, a naprawdę bardzo efektowne. I ten zapach!!!:)
I.K
RODZINNE PIERNICZKI Pieczenie pierników w ramach przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia stało się już naszą tradycją. Wspólne kucharzenie może przynieść zarówno rodzicom, jak i dzieciom mnóstwo korzyści. Dla dzieci to nie tylko świetna zabawa, ale i nauka wielu ważnych umiejętności. Bardzo was zachęcam do wygospodarowania odrobiny czasu i spotkania w kuchni. A chociaż brzmi to jak wyzwanie, to zapewniam, że warto :) Jeśli jeszcze macie choć odrobinę wątpliwości, poznajcie 10 zalet wspólnego pieczenia.
1. Dobra zabawa Taka okazja nie zdarza się codziennie, więc to świetny sposób, żeby oderwać się od telewizora czy komputera i zająć czymś pożytecznym. 2. Możliwość poznawania nowych produktów oraz smaków Podczas wspólnego kucharzenia pracują wszystkie zmysły - dotyk, wzrok, słuch, węch i smak. Nie ma lepszego sposobu, żeby poznać i polubić nowe produkty. 3. Wspólne pieczenie pozytywnie wpływa na wzajemne relacje W kuchni można porozmawiać o tym, co zdarzyło się w szkole lub przedszkolu. Chociaż momentami możemy być poirytowani wypadkami podczas wspólnego kucharzenia, uczymy się radzić sobie z trudnymi emocjami i skupiać na pozytywach. Taka aktywność bardzo do siebie zbliża. 4. Umiejętności matematyczne Podczas pieczenia przecież operujemy liczbami, miarkami i wielkościami. Odmierzanie i ważenie składników to doskonała lekcja matematyki. 5. Umiejętności przydatne w życiu Podstawowe umiejętności kulinarne nabyte we wczesnym dzieciństwie będą procentować. Kiedyś mogą okazać się niezwykle przydatne. 6. Nauka zdrowych nawyków żywieniowych Samodzielne przygotowywanie posiłku sprawia, że bardziej go szanujemy i doceniamy. Domowe ciasta i ciasteczka na pewno są zdrowsze niż sklepowe słodycze. Uczymy się doceniać jakość składników, z których przygotowujemy potrawy. 7. Rozwój małej motoryki Wyrabianie ciasta, wałkowanie, wykrawanie pierniczków – to wszystko to doskonały trening małych rączek przygotowujący do nauki pisania. 8. Kształtowanie poczucia własnej wartości Kuchenne umiejętności budują w nas pewność siebie. Czujemy się ważni i docenieni, gdy otrzymamy pochwały za przygotowaną potrawę. 9. Rozwój kreatywności Dekorowanie ciasta, ciasteczek czy pierniczków daje duże pole do popisu dla naszej kreatywności. Przy pomocy swojej wyobraźni można stworzyć wyjątkowo piękne dzieła. 10. Nauka samodzielności Podczas takiej zabawy, uczymy się samodzielne podejmować decyzje i planować pracę. Warto też trochę wspólnie poeksperymentować. I jeszcze jedno. Takie pierniczki pięknie opakowane w folię, z ozdobną kokardą będą cudownym prezentem dla każdego. Bo najlepsze prezenty to takie, do których przygotowania włożyliśmy całe serce. Nie liczy się bowiem ilość wydanych pieniędzy, a gest i pamięć o bliskich. Bawcie się dobrze ! I.K
Witajcie :)
Moi Drodzy , aby w pełni przygotować się i poczuć magię Świąt Bożegonarodzenia proponuję listę 12 najciekawszych książek o tematyce świątecznej. Książki pomogą nam wejść w bożonarodzeniowy nastrój.
Wielkimi krokami zbliżają się ukochane święta wszystkich dzieci – Boże Narodzenie. Jednak zanim to nastąpi, Święty Mikołaj będzie miał imieniny. Tak! Dokładnie 6 grudnia świętujemy ten dzień. Ale co tak naprawdę wiecie o tej postaci ?
Święty Mikołaj istniał naprawdę ....
Urodził się w III wieku w portowym mieście Patara, położonym nad Morzem Śródziemnym. Był jedynakiem, jego rodzice uchodzili za ludzi zamożnych i świątobliwych. Podobno, gdy zaraz po urodzeniu chciano go wykąpać, podniósł się w wannie i stał tak dwie godziny. W dzieciństwie, zamiast bawić się z kolegami, Mikołaj wolał chodzić na nabożeństwa, a wolny czas spędzał na czytaniu Pisma Świętego. Jako młodzieniec żeglował, polował, lubił wino i zabawę, ale któregoś dnia usłyszał głos Boga, który nakazał mu udać się do kościoła. Nie wiedział, że rada biskupów postanowiła mianować arcybiskupem człowieka, który pojawi się tego dnia w kościele jako pierwszy.
Na początku IV wieku zaczęły się prześladowania chrześcijan. Mikołaj stanął w ich obronie, za co cesarz Dioklecjan kazał go wtrącić do więzienia. Odzyskał wolność dzięki kolejnemu cesarzowi, który szanował chrześcijaństwo. Potem Mikołaj oddał się bez reszty służbie bożej. Kochał bliźnich i uczył ich miłości do drugiego człowieka. Opiekował się niezamężnymi pannami, a tym, które były ubogie, dawał posagi. Pomagał biedakom, nawracał złodziei i kłusowników. Patronował żeglarzom i rybakom,piekarzom, kupcom, rzemieślnikom, dzieciom, a także więźniom. Mikołaja można było poprosić o pomoc w każdej sprawie, w każdej potrzebie. Był serdeczny, życzliwy i bezinteresowny. Istnieje na ten temat wiele legend. Po jego śmierci w 345 roku zaczęły krążyć fantastyczne opowieści o jego dokonaniach. Podobno przy jego grobie chorzy zdrowieli, niewidomi odzyskiwali wzrok. A smutnym i zrozpaczonym powracała radość życia i zaufanie do bliźnich. Sława cudotwórcy doprowadziła w końcu arcybiskupa Mikołaja do kanonizacji. Kult Świętego Mikołaja rozprzestrzenił się z czasem po całym świecie. Stał się on najbardziej znanym i kochanym przez wszystkich świętym.
Jak jest dzisiaj...
Zwyczaje związane ze Św. Mikołajem różnią się w poszczególnych krajach:
Gdzie mieszka Święty Mikołaj?
W Laponii, najodleglejszym zakątku Finlandii, krainie zwanej Santa Claus Land. Rząd Finlandii przekazał mu to miejsce uroczyście w 1985 roku. Od tego czasu Św. Mikołaj ma stały adres
Santa Claus’ Main Post Office
Tähtikuja 1, 96930 Arctic Circle
FINLAND
Warto wysłać list lub kartkę świąteczną znacznie wcześniej, bo przed świętami przychodzą do niego tony listów z całego świata i Mikołaj nie nadąża z odpisywaniem. Chociaż pomagają mu asystenci i Mrs. Claus, żona świętego. Listy do Świętego Mikołaja są zazwyczaj bardzo kolorowe, ozdobione rysunkami i naklejkami. Oprócz życzeń zawierają prośby i zamówienia na konkretne prezenty. Listy adresowane są bardzo różnie. Oto kilka przykładów.
Różne imiona Świętego Mikołaja
A teraz ciekawostka. Co na temat Świętego Mikołaja mówi fizyka?
Dwaj fizycy z uniwersytetu w Chicago zadali sobie trud obliczenia, jakie jest prawdopodobieństwo, aby Św. Mikołaj odwiedził w ciągu jednej nocy wszystkie domy na kuli ziemskiej. Oto wyniki. Aby w czasie 24 godzin możliwe było odwiedzenie 2 miliardów domów na całej kuli ziemskiej i pokonanie 160 milionów kilometrów, zaprzęg Św. Mikołaja musiałby pędzić z kosmiczną szybkością 112650 km na sekundę! W każdym domu mógłby spędzić tylko jedną dziesięciotysięczną sekundy, czyli krócej niż oka mgnienie. Teraz staje się jasne, dlaczego nigdy go nie widzimy - po prostu podróżuje zbyt szybko. Ale skoro co roku znajdujemy pod choinką podrzucone przez niego prezenty, to staje się oczywiste, że Św. Mikołaj istnieje!
Proponuję Wam wykonanie wizerunku Mikołaja jako swego rodzaju niespodziankę dla niego. Możecie wykonać własną pracę plastyczną lub zainspirować się pomysłami.
I.K
Witajcie :) W dniu 25 listopada obchodzimy święto najstarszej zabawki - pluszowego misia. Ulubiona maskotka każdego dziecka. Czy wsród Was jest ktoś , kto ma bądź miał ukochanego misia ? Jeśli tak, to zapraszam to wzięcia udziału w konkursie plastycznym, którego organizatorem jest nasza bilblioteka szkolna.
Historia niezwykłej zabawki
Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka symbol z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który
w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie.
Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.
M.N : )
Witajcie !!!
Kredki to wspaniały przedmiot – dostępny dla każdego, pozwalający wyrazić swoje myśli i uczucia poprzez tworzenie fantazyjnych, kolorowych obrazków. W kalendarzu świąt nietypowych pod datą 22 listopada znalazło się więc miejsce dla Dnia Kredki, ale wbrew pozorom to święto dla wszystkich, nie tylko najmłodszych. To oczywiste, że dzieci częściej niż dorośli używają kredek. W końcu na tak wczesnym etapie życia są one niezbędnym narzędziem do dobrej zabawy, ale i poznawania świata kolorów , kształtów, rozwijania kreatywności, wyobraźni, zdolności manualnych. Malowanie czy też kolorowanie to jednak także świetne zajęcie dla starszych.. Pozwalają miło spędzić czas i są świetnym sposobem na rozładowanie stresu. Warto więc wziąć kredki do ręki i połączyć przyjemne z pożytecznym.
I.K
Choć za oknem jesień i plucha, ale okazja by wyjść z domu zawsze się znajdzie. A choćby po to, by tworzyć sztukę z natury. Idąc na spacer nie zwracamy uwagi, jakie skarby leżą wokół i jakie dzieła sztuki mogą z nich powstać. Zainspirowani zdjęciami ruszajcie w teren i twórzcie, a swoje pomysły fotografujcie. No i bawcie się dobrze !
Piękne z natury
I.K
Mamy dla was propozycje zabawy na długie jesienne wieczory. Proponujemy zabawić się w Teatrzyk Cieni. Potrzebujesz dłoni i żródła światła z boku.. Spójrz, jakie niesamowite postacie możesz stworzyć.
Zapraszamy do zabawy !!! I. K
Tworzymy różne, kolorowe kompozycje jesienne
Witajcie :) Mamy dla Was kolejną propozycję na jesienną zabawę. Jest to eksperyment z farbami oraz liśćmi . Do tego eksperymentu potrzebujesz dużej kartki papieru oraz liście ( różnej wielkości oraz różna faktura ). Aby powstał obrazek zanurzamy liście w farbie lub malujemy i przykładamy do kartki. Oto co może wyjść:
Zapraszamy do zabawy i czekamy na Wasze niesamowite jesienne obrazki
M. N :)