11 listopada to wyjątkowa data w historii Polski.
Narodowe Święto Niepodległości to święto państwowe. Obchodzimy je każdego roku 11 listopada, by upamiętnić odzyskanie przez Polskę niepodległości po123 latach niewoli . Święto Niepodległości otrzymało rangę święta państwowego ustawą z 24 kwietnia 1937 roku. Miało ono łączyć datę zakończenia I wojny światowej z odzyskaniem niepodległości i uhonorowaniem marszałka Piłsudskiego. Zniesiono je później 22 lipca 1945 roku, a przywrócono ponownie w 1989 roku. 11 listopada to każdego roku dzień wolny od pracy oraz zajęć szkolnych.
Dlaczego 11 listopada?
Odzyskiwanie niepodległości przez Polskę nie wydarzyło się z dnia na dzień. Był to proces stopniowy. Dlaczego właśnie 11 listopada wybrano na święto niepodległości? Można mówić o zbiegu okoliczności wynikającym z zakończenia I wojny światowej dzięki zawarciu pokoju w Compiegne właśnie 11 listopada.
Dzień wcześniej do Warszawy przyjechał naczelnik Józef Piłsudski. W tych dniach właśnie, czyli 10 i 11 listopada 1918 r., Polacy uświadomili sobie, że niepodległość staje się ich udziałem. W Warszawie i innych częściach kraju panował podniosły i entuzjastyczny nastrój i do dzisiaj trwa on każdego tego dnia .
W tym dniu odbywają się uroczyste spotkania, akademie czy apele, w czasie których wspominamy te dramatyczne wydarzenia, sk Iwonaładamy kwiaty pod pomnikami żołnierzy walczących za naszą wolność, a w kościołach odprawiane są Msze święte w intencji wolnej ojczyzny. W Szkole Podstawowej w Goszczanowie uczniowie również postanowili włączyć się w te obchody. Rozpoczęliśmy je już 9 XI Biegiem dla Niepodległej, zainspirowanym przez pana Piotra Sielickiego, zaś poranek 10 XI quizem dla klas IV-VIII dotyczącym znajomości treści naszego hymnu narodowego, który przeprowadziła pani Iwona Koza. Po uroczystym odśpiewaniu 4 strof „ Mazurka Dąbrowskiego” uczniowie, dzięki prezentacji przygotowanej przez panią Annę Babik , mieli możliwość przybliżenia sobie wiadomości historycznych związanych z tym wydarzeniem, a następnie pochwalić się nimi w konkursie nt wiedzy zawartej w prezentacji.
No i…! Moment kulminacyjny naszego świętowania, na który z niecierpliwością czekali wszyscy uczniowie- klasowe śpiewnie, w które włączyła się cała społeczność szkolna. Tu wszystkie klasy, począwszy od przedszkolaków, popisywali się swoimi wokalnymi umiejętnościami, wyśpiewując znane i mniej znane piosenki żołnierskie, które przekazują nam, co w sercach i w myślach mieli ci, którzy szli do boju walczyć za naszą wolność. Rozbrzmiewały słowa m.in. Serce w plecaku, Legiony, Idą leśni , Przybyli ułani czy Myślimy o Polsce.
Na zakończenie pani dyr Sylwia Dworecka podziękowała wszystkim za tak uroczyste przygotowanie obchodów Święta Niepodległości, a szczególnie uczniom za ich wkład i zachowanie powagi godnej obchodom.
Cieszmy się wolną Ojczyzną. Nie było to dane naszym pradziadom i dziadom, ale dane jest nam!!!
Anna Babik
Nasi uczniowie, w ramach upamiętnienia kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wzięli udział w ogólnopolskiej akcji pod tytułem WARTE ZAPAMIĘTANIA. Zadanie uczniów polegało na odszukaniu znanych myśli, słów, sentacji Polek i Polaków, które skłaniają do przemyśleń, zmiany postaw i reflekcji na temat życia, patriotyzmu. Myśli, które są uniwersalne, ważne dla naszej tożsamości, dla naszego życia, pracy którą wykonujemy, dla naszego rozwoju i są WARTE ZAPAMIĘTANIA. Poniżej prezentujemy pracę uczennicy kl. VIII. Etykiety naszych uczniów, którzy włączyli się do akcji można obejrzeć pod wskazanym linkiem.
W październiku w naszej szkole odbywał się pojedynek na najbardziej zaczytaną klasę w szkole. Zwyciężyły równocześnie klasy III i IV. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.
Organizator Katarzyna Tylska
Uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości rozpocznie się o godz. 9.00 na placu apelowym.
27 października zorganizowana została w szkole akcja "Przerwa na czytanie", w której wzięli udział uczniowie i pracownicy szkoły. Każdy z domu przyniósł swoją ulubioną książkę, którą czytał na przerwach. Uczniowie klas młodszych słuchali bajek czytanych przez nauczycieli. W tym dniu odbyło się pierwsze z cyklicznych spotkań "Czytanie łączy pokolenia" na którym zaproszeni goście czytali dzieciom wiersze o tematyce jesiennej. Dzieci uczestniczyły również w zabawach i zajęciach plastycznych.
Koordynator akcji Katarzyna Tylska
Wspólne odśpiewanie hymnu narodowego nastąpi w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości podczas uroczystego apelu. W tym roku będzie to środa, 10 listopada.
Zapraszamy do udziału społeczność szkolną we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Sznowini Państwo,
miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała nominację do nagrody dla placówki edukacyjnej przyjaznej uczniom i ich rodzicom w plebiscycie Gazety Lubuskiej.
Nominację otrzymała także Pani Urszula Olender nauczyciel dyplomowany edukacji wczesnoszkolnej i propagator nauki gry w szachy w szkole. Pani Urszuli serdecznie gratulujemy. Nie mamy żadnych wątpliwości, że jest Pani nauczycielem z pasją, który zasługuje na to wyjątkowe wyróżnienie.
Zachęcamy wszystkich przyjaciół placówki do głosowania. Głosowanie się już rozpoczęło. Będzie trwało do czwartku, 2 grudnia do godz. 20.00 .
Na Panią Urszulę Olender głosujemy pod adresem:https://gazetalubuska.pl/p/kandydat/urszula-olender%2C2267803/
Na szkołę głosujemy pod adresem: https://gazetalubuska.pl/p/kandydat/szkola-podstawowa%2C2253015/
Nominacja nauczyciela i placówki jest dla nas powodem do dumy. W listopadzie do Gazety Lubuskiej zostanie dołączony specjalny dodatek, w którym będziecie mogli Państwo zapoznać się z sylwetkami nauczycieli nominowanych do nagrody oraz listą placówek edukacyjnych zgłoszonych do akcji.
Laureaci z naszego województwa w każdej kategorii plebiscytu awansują do ogólnopolskiego finału, w którym zostaną przyznane główne nagrody i tytuły Nauczyciel Roku oraz Szkoła Roku Polski. Uroczyste wręczenie statuetek i głównych nagród finansowych odbędzie się w marcu 2022 roku podczas wielkiej gali na Zamku Królewskim w Warszawie.
W dniach 25.10 – 29.10. 2021 r. w naszej szkole, w ramach projektu "Szkoły Odpowiedzialnej Cyfrowo", obchodziliśmy „Tydzień Dbania o Relacje”. Ten niezwykły tydzień miał na celu propagowanie pozytywnych relacji. Z tej okazji zaplanowano przeróżne aktywności.
W poniedziałek celebrowaliśmy wspólne śniadanie z zachowaniem zasad zdrowego odżywiania, dodatkowo starsze klasy uczestniczyły w warsztatach nt technik efektywnego uczenia się. We wtorek pod czujnym okiem Pani Uli uczyliśmy się tańczyć belgijkę. Środa to dzień, w którym odbyła się akcja „Przerwa na czytanie”. Czwartek zaś był dniem gry planszowej. Przedszkolaki i uczniowie w kl. I-III przez cały ten tydzień zbierały dobre uczynki, zapisując je na kartkach i wrzucając do „słoiczka dobrych uczynków”, lub zaznaczając na tablicy motywacyjnej.
Relacje w edukacji są podstawą procesów wychowawczych i edukacyjnych oraz jednym z największych obszarów oddziaływań społecznych. Właśnie dlatego tak ważne jest, by w szkole stworzyć przestrzeń ułatwiającą dzieciom i młodzieży nie tylko naukę programu szkolnego, ale w takim samym stopniu – naukę budowania pozytywnych relacji.
Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i udział w tym przedsięwzięciu, które mam nadzieję wpisze się na stałe w kalendarz szkolnych imprez i uroczystości.
W galerii znajduje się fotorelacja.
Agnieszka Brzóska
W środę 27 października bierzemy udział w biciu rekordu w czytaniu na przerwie. W tym dniu wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły przynoszą swoje ulubione książki, by czytać je na wszystkich przerwach międzylekcyjnych.
Koordynator akcji Katarzyna Tylska
Biblioteka szkolna w Goszczanowie
zaprasza na
kiermasz książek z księgarni Tuliszków
w każdy wtorek i środę w godzinach
11:15 - 14:15
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Bibliotekarz Katarzyna Tylska
Dzień Edukacji Narodowej to święto całej społeczności szkolnej, to okazja do tego, aby podziękować nauczycielom za trud włożony w wychowanie, przekazywaną wiedzę, wyrozumiałość, cierpliwość, uśmiech i serce. To również wdzięczność pracownikom obsługi za czyste sale, gorące kaloryfery, zadbany ogródek, herbatkę i obiady.
Zgodnie z tradycją, w środę 13 października, wszyscy spotkaliśmy się w szkolnej salce gimnastycznej na uroczystej akademii. Pani dyrektor szkoły, Sylwia Dworecka, powitała emerytowanych pracowników szkoły oraz nauczycieli, pracowników obsługi, rodziców i uczniów. Następnie wyraziła im wdzięczność za zaangażowanie i wkład pracy życząc jednocześnie dalszych sukcesów w pracy zawodowej.
Cały przebieg części artystycznej nadzorował pan Piotr Sielicki, opiekun Samorządu Uczniowskiego wraz z uczennicami klas starszych. Były piosenki, wiersze i skecze. Były też kwiaty i życzenia. Galowe stroje, kotyliony oraz wystrój sali dopełniły podniosłą atmosferę uroczystości.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym uczniom w przebieg uroczystości.
Zapraszamy na fotorelację.
7 października 2021r. w Szkole Podstawowej w Goszczanowie uczniowie mieli okazję uczestniczyć w niecodziennej lekcji historii, a to za sprawą niezwykłego gościa, Pana Adama Nowaka, prezesa Związku Sybiraków w Międzychodzie.
Pan Adam Nowak został zaproszony na spotkanie z naszą młodzieżą w związku z obchodami Światowego Dnia Sybiraka, który po raz pierwszy świętowano w 2004 roku, a od 2013 sejm RP nadał mu status święta państwowego. Dzień ten przypada w rocznicę Sowieckiej agresji na Polskę, czyli 17 września.
Podczas II wojny światowej Związek Radziecki przeprowadził cztery wielkie akcje deportacyjne polskich obywateli. Nocą z 9 na 10 lutego 1940 roku, na rozkaz Moskwy, z Polski wywieziono pierwszych 140 tys. osób – głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodniej części kraju. Jedna trzecia deportowanych trafiła na północ europejskiej części Rosji, do obwodu archangielskiego i Komijskiej ASRS, wielu przesiedlono do Kraju Krasnojarskiego i obwodu omskiego na Syberii. Drugą z 12/13 kwietnia 1940 r., trzecią z 28/29 czerwca 1940 r., a czwartą – w maju 1941 r.
Ogólną liczbę deportowanych szacuje się na około 1 500 000- 1 700 000 osób. Zdecydowaną większość – około 80% – stanowili Polacy, ale
byli także Ukraińcy, Żydzi, Białorusini i Litwini mający polskie obywatelstwo.
Pan Prezes w sposób niezwykły i wzruszający opowiedział uczniom o losach i cierpieniach polskich Sybiraków , transporcie na Syberię w nieludzkich warunkach i morderczej tam pracy. Przeżycia zarówno swoje jak i innych zesłanych zilustrował wystawą przedstawiającą fotografie i dokumenty z tamtego okresu.
Młodzież z zapartym tchem i nieukrywanym wzruszeniem słuchała relacji naszego gościa. Z zaciekawieniem oglądała wystawę i wymieniała się swoimi spostrzeżeniami na jej temat.
Z pewnością ta „żywa” lekcja historii nie tylko na długo pozostanie w pamięci tych młodych ludzi, ale także skłoni ich do refleksji i właściwej hierarchii wartości.
Anna Babik
\
SZKOLNY KLUB WOLONTARIATU
ogłasza zbiórkę karmy, koców dla psów
przebywających w pobliskim schronisku dla zwierząt.
Dary zapakowane w worek i opisane ( imię i nazwisko darczyńcy) przynosimy do szkoły i zostawiamy na korytarzu na dole obok piwnicy.
Akcja trwa do końca października.
Za okazane serce, w imieniu zwierząt, serdecznie dziękujemy!!!
Biblioteka szkolna zaprasza uczniów w październikowe wtorki i środy na RANDKĘ W CIEMNO Z KSIĄŻKĄ.
Przypominamy również o plebiscycie na najbardziej zaczytaną klasę w październiku.
Bibliotekarz Katarzyna Tylska