Drodzy Ómoklasiści,
przed Wami niezwykle ważne wydarzenie - egzamin ósmoklasisty.
Życzymy Wam, aby lata nauki zaowocowały dobrymi wynikami na egzaminie zewnętrznym.
Trzymamy kciuki za oryginalne prace i trafne odpowiedzi.
Powodzenia Kochani !
Dyrektor, nauczyciele i pracownicy obsługi oraz Wasi młodsi koledzy
Program „Przyjaciele Zippiego” to międzynarodowy program, którego celem jest promocja zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia małych dzieci, poprzez rozwój ich umiejętności komunikacyjnych i społecznych, ułatwiających dobre funkcjonowanie w grupie, nawiązywanie przyjaźni, radzenie sobie z problemami i trudnościami.
W okresie od października 2021 roku do maja 2022 roku uczniowie kl. I i II mieli możliwość uczestniczenia w 24 – godzinnym cyklu spotkań w ramach tego programu. Zajęcia odbywały się w każdy piątek i zaczynały od piosenki i przywitania z pluszowym Zippim, którego specjalnie na potrzeby programu uszyła Pani Iwona Nowak.
Program składał się z 6 części, każda z nich zawierała odrębne opowiadanie o przygodach: Sandy, Lilly, Finna, Tigga, zilustrowane przy pomocy zestawu barwnych obrazków. Dzieci otrzymywały również zadania do wykonania np. rysowanie, odgrywanie ról, zadania do wykonania w domu wspólnie z rodzicami. Uczniowie poznali zasady obowiązujące w trakcie zajęć związanych z programem „ Przyjaciele Zippiego”. Zasady te stają się regułą życia w grupie.
Ukoronowaniem zajęć było świętowanie połączone z wręczeniem koron, dyplomów i drobnych upominków.
pedagog szkolny - Agnieszka Brzóska
Bibliotekarz Katarzyna Tylska
Już niedługo klasa VIII stanie przed wyborem kolejnej ścieżki edukacyjnej. W środę 4 maja br. wraz z koleżankami i kolegami z kl. VII miała okazję aby przeanalizować swoje predyspozycje biorąc udział w warsztatach pt. "Poszukiwanie pasji - moje zainteresowania. Pomoc w poszukiwaniu zawodu i kierunku kształcenia", które prowadziła Pani Katarzyna Suśniłło - pedagog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Drezdenku. Jak widać na załączonych zdjeciach, zajęcia były owocne, nasza młodzież chętnie pracowała nad wszystkimi zadaniami.
Zachęcamy do udziału w konkursach plastycznych o tematyce uzaleźnień. Poniżej plakaty promujące i załączniki z regulaminem poszczególnego konkursu.
Nowa galeria OBCHODY 3. MAJA została dodana do albumu fotograficznego
Konstytucja 3 maja - kolejna rocznica jej powstania obchodzona przez uczniów SP w Goszczanowie
Maj to miesiąc obfitujący w święta państwowe. 1 maja obchodzimy Dzień Święta Pracy- ustanowiony od 1950r. dniem wolnym od pracy, 2 maja – przeżywamy Dzień Flagi Państwowej, Dzień Polonii i Polaków za granicą- ustanowiony 20 listopada 2004r. oraz 3 maja świętujemy rocznicę uchwalenia Konstytucji majowej, której z uwagi na ważność dokumentu, poświęcamy szczególną uwagę.
Już 231 lat minęło od tego, jakże ważnego dla nas Polaków, wydarzenia - uchwalenia 3 maja 1791 roku przez Sejm Wielki Konstytucji, a tak naprawdę Ustawy Rządowej, która świadczyła o mądrości i głębokiej odpowiedzialności stronnictwa patriotycznego i była wynikiem dążeń do naprawy wewnętrznych stosunków w Rzeczpospolitej. Tamte dni to pożółkłe, ale bezcenne karty historii pisane także z myślą o nas. Święto zniesiono z powodu licznych demonstracji studenckich ustawą z dnia 18 stycznia 1951 roku. Powróciło do kalendarza świąt państwowych 6 kwietnia 1990 roku.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystym apelu, by uczcić to podniosłe wydarzenie. Oprócz wyśpiewania m.in. „ Majowej jutrzenki”, zaprezentowania części literako-muzycznej poznali, dzięki prezentacji, bogatą historię Konstytucji, która dowiodła, jak bardzo Polacy pragnęli zreformowania swojej ojczyzny. Pamiętajmy, co na temat tej Ustawy powiedział Jan Nowak-Jeziorański: „Uchwalenie Konstytucji było zwycięstwem narodu nad samym sobą”.
Anna Babik
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.
W naszej szkole uczniowie również uczcili to święto. Na lekcjach języka polskiego klasy IV-VIII miały za zadanie wykonanie zakładki do książki, ozdobionej na podstawie wybranej przez siebie lektury obowiązkowej. Prace miały być ciekawe, kolorowe, ale przede wszystkim miały zobrazować najważniejsze elementy charakterystyczne z wybranych lektur. Klasy młodsze pod okiem p. Katarzyny Tylskiej również brały udział w zabawie. Prace uczniów zostały zebrane i wywieszone w korytarzu naszej szkoły.
Zapraszam do obejrzenia galerii.
Izabela Bryza
22 kwietnia br. nasza szkoła przystąpiła do udziału w akcji „#Sprzątamy dla Polski”. Głównymi celami naszego działania, były troska o lokalne środowisko oraz kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro. Nasze dzieci i opiekunowie spisali się na szóstkę. Zebraliśmy ok 40 pełnych worków ze śmieciami z zachowaniem zasad segregacji odpadów. Z jednej strony zrobiliśmy super pracę, ale z drugiej strony nie jest trudno się domyśleć skąd to wszystko się tam znalazło!!! Pobliski las, w którym niejednokrotnie każdy z nas bywał na spacerze, na lekcji wychowania fizycznego lub przyrody był oklejony ,,runem plastikowym” pochodzącym z naszej szkolnej szafy sprzedażowej!!! Droga w Kijowie obrzucona „małpeczkami”, ale nie były to szympansy ani kapucynki lecz niestety po alkoholu buteleczki ze sklepowej półeczki. Idąc dalej w kierunku łąk doszliśmy do raju. Niestety nie było tam pięknie i kolorowo, ponieważ teren ten został mocno zanieczyszczony odpadami pochodzących z gospodarstw domowych i przemysłowych!!!. Mamy nadzieję, że nasze kolejne akcje sprzątania świata nie będą obfitowały taką ilością zebranych odpadów, ponieważ liczymy, że mieszkańcy okolicy i przejezdni zaczną dbać o Nasze piękne tereny.
Uczniowie klasy VIII już wkrótce będą musieli zdecydować, z którą szkołą będą chcieli związać przyszłość w kolejnym etapie kształcenia. W związku z tym w środę 20.04.br. korzystając z zaproszenia Zespołu Szkół w Drezdenku udaliśmy się na Dni otwarte. Podczas wizyty zostaliśmy zapoznani z ofertą edukacyjną na rok szkolny 2022/2023, profilami kształcenia, nowymi kierunkami: klasą wojskową, technikiem urządzeń i systemów energetyki odnawialnej i technikiem hotelarstwa z agroturystyką. Zwiedzaliśmy dobrze i nowocześnie wyposażone sale przedmiotowe oraz zaplecze sportowe.
Na wszystkich czekał smaczny poczęstunek w postaci słodkości, pysznych kanapek, popcornu i waty cukrowej. To wszystko dzięki życzliwym uczniom i ich nauczycielom, którzy szczerze zachęcali do wybrania ich szkoły.
A. Brzóska
W dniu 13.04.2022r. w ramach zajęć plastycznych w klasie 2 i 3 odbyły się warsztaty na temat tradycyjnego zdobienia pisanek-woskiem pszczelim. Aby dzieci mogły poznać tajniki tej sztuki na zajęcia została zaproszona Pani Mirosława Kiljańska, która tę umiejętność opanowała do perfekcji. Pani Mirosława (prywatnie babcia uczennicy kl. 2- Elizy Kiljańskiej), pokazała dzieciom niezbędne narzędzia i materiały potrzenbe do wykonania takich pisanek oraz wyjaśniła jak się nimi posługiwać. Następnie dzieci- pod czujnym okiem Pani Mirosławy- same ozdabiały pisanki. Efekty tej pracy prezentujemy na zamieszczonych zdjęciach. Dziękujemy Pani Mirosławie Kiljańskiej, że przyjęła nasze zaproszenie i zainspirowała dzieci do twórczego, a jednocześnie tradycyjnego zdobienia wielkanocnych jajek. Wesołego Alleluja!
Urszula Olender
Radosnych i spokojnych
Świąt Wielkiej Nocy,
smacznego jajka, wesołego Śmingusa Dyngusa,
a także miłych chwil w gronie najbliższych
życzy
Sylwia Dworecka - dyrektor
Szkoły Podstawowej w Goszczanowie
Mam talent! Tak może powiedzieć o sobie Staś Malinowski, uczeń naszej szkoły. Nie trzeba występować w telewizyjnym show, by zachwycić wszystkich swoim talentem. A jaki talent ma Staś? To talent, który niezbędny jest w pracy każdego aktora- talent przepięknego recytowania wierszy. Swoją przygodę z recytacją Staś rozpoczął w zeszłym roku- jeszcze w formie zdalnej- zdobywając I miejsce w konkursie logopedycznym "Łamańce językowe" organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 3 w Drezdenku. Był wtedy jeszcze uczniem klasy 2 i recytował wiersz J. Brzechwy pt. "Wieprz". W bieżącym roku- już jako uczeń klasy 3- ponownie uzyskał tytuł laureata w tymże konkursie recytując wiersz J. Tuwima pt. "Lokomotywa". Występował również w etapie powiatowym Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego PRO ARTE 22, który był organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury "Jutrzenka" w Zwierzynie. W tym prestiżowym konkursie Staś zdobył tytuł laureata i będzie reprezentował powiat strzelecko- drezdenecki w finale wojewódzkim w Żaganiu. W Zwierzynie recytował wiersz M. Strzałkowskiej pt." Pożar" i ten sam zaprezentuje w Żaganiu.
Staś swoim talentem zachwycił już nie jedno jury. Jest bardzo pracowity, bo pamięciowe opanowanie trudnych i długich wierszy wymaga wiele wysiłku. Ponadto potrafi słuchać i zastosować wskazówki nauczyciela w trakcie treningu i nauki interpretacji wierszy. Cieszę się, że udało mi się dostrzec i rozwinąć talent Stasia. Nie byłoby tych sukcesów bez współpracy rodziców: Pani Małgorzaty i Tomasza Malinowskich, którzy niezwykle wspierają syna, motywują do pracy, czuwają nad pamięciowym opanowaniem wierszy, są blisko, gdy Staś musi pokonać stres i zaprezentować się publiczności. Dzięki tej współpracy: dziecko- nauczyciel- rodzic dziś możemy cieszyć się z sukcesów Stasia. Mam nadzieję, że dzięki swiom predyspozycjom, nauczycielom i wsparciu Rodziny Staś pomacha nam kiedyś z telewizyjnego ekranu. Serdecznie Ci Stasiu tego życzę! Jesteś na dobrej drodze...
Urszula Olender
2 czerwca 1997 roku papież Jan Paweł II odwiedził gorzowską katedrę, gdzie modlił się przy grobie biskupa Wilhelma Pluty, a następnie spotkał się z tysiącami wiernych na placu przy parafii pw. Pierwszych Męczenników Polskich. Mija 25 lat od tego wydarzenia, dlatego w ramach obchodów tej rocznicy serdecznie zapraszamy uczniów do udziału w konkursie pod patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty:
MIEJSCA PAMIĘCI O ŚW. JANIE PAWLE II W WOJEWÓDZTWIE LUBUSKIM (w formie portfolio kl. VI - VIII),
PAMIĘTAMY O ŚW. JANIE PAWLE II (konkurs plastyczny – kl. I - V).
Poniżej regulamin wraz z załącznikami
Kwestionariusz osobowy dla uczestnika projektu do pobrania w kancelarii szkoły.
Tym razem czytaniem umilił nam czas Adam z klasy drugiej i jego mama, a w wierszu szukaliśmy zwiastunów wiosny 🌷
W dniu 21 marca w naszej szkole odbył się Dzień Wiosny, który rozpoczął się wspólnym zjedzeniem śniadania przez uczniów i nauczycieli. Po śniadaniu odbył się marsz z Marzanną po Goszczanowie zakończony spaleniem jej w ognisku. Tego dnia również odwiedził nas Pan leśniczy z Nadleśnictwa Karwin - Dominik Wieczorkiewicz, który opowiadał nam o plemionach. Każda klasa miała za zadanie zbudować własną wioskę z naturalnych przedmiotów znajdujących się w szkolnym ogródku .Drugim zadaniem było wspólne posadzenie drzew. Na zakończenie obchodów pierwszego dnia wiosny tradycyjnie piekliśmy kiełbaski i śpiewaliśmy piosenki.
Samorząd Uczniowski
W sobotę 19 marca nasz szkolny słowik, Adrian Rega z klasy pierwszej, miał przywilej zaprezentowania się w Powiatowym Konkursie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Drezdenku. Mamy nadzieję, że to początek fascynującej kariery piosenkarskiej naszego utalentowanego ucznia. Gratulacje Adrianku.
Corocznie 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Poezji. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne jego uroczystości odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.
Poezja to mowa bezdomna, sieroca. Mowa, która bierze ze wszystkich języków świata, ale sama nie jest żadnym językiem: jest, w każdym swoim wcieleniu, jednorazową wypowiedzią, która powstaje, kiedy w umyśle poety lub w świecie dzieje się coś poza wszelkim porządkiem.
Jarosław Mikołajewski
Na zaproszenie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. ks. Józefa Tischnera w Drezdenku mieliśmy zaszczyt wziąć udział w tak pięknym święcie i zmierzyć się z poezją dwóch romantyków Juliusza Słowackiego i Tarasa Szewczenki. Natalia Poznańska ucz kl. VII i Amelia Adamska ucz. kl. VIII wyrecytowały wiersz Juliusza Słowackiego „Pieśń Legijonu Litewskiego”,a p.Agnieszka Brzóska pedagog szkolny zaprezentowała „Młodości złotej” Tarasa Szewczenki. Na stronie facebookowej Biblioteki Publicznej oraz Drezdeneckiej Sceny Literackiej można obejrzeć filmiki z nagraniem deklamowanych wierszy wszystkich uczestników tego wydarzenia, które było w pełni on-line.
Dziękuję Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. ks. Józefa Tischnera w Drezdenku za zaproszenie, p. Annie Babik za czujne ucho polonisty, p. Iwonie Nowosad za sprawną rękę kamerzysty, a Natalce i Amelce za udział i piękną recytację.
Agnieszka Brzóska
21 marca świętujemy Pierwszy Dzień Wiosny ale też Światowy Dzień Zespołu Downa. Jest to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Kolorowym symbolem tego dnia jest założenie skarpetek „nie do pary”.
Szkolne Koło Wolontariatu