W ramach programu edukacyjnego pt. ,,Energia odnawialna" uczniowie z klas 0 - 4 wzięli udział w warsztatach przeprowadzonych przez Agencję LUPUS. Z pierwszej części spotkania dowiedzieli się jakie są źródła energii, gdzie powstaje prąd elektryczny, jak trafia do naszych domów oraz jak można tę energię zaoszczędzić. W drugiej części uczniowie samodzielnie eksperymentowali, zasilali różne przedmioty np. lampkę i samochodziki za pomocą energii wiatrowej oraz słonecznej. Wszyscy bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach.
Przez kilka ostatnich dni trenowaliśmy, by w końcu przystąpić do egzaminu z tabliczki mnożenia. Gratuluję odwagi i umiejętności, szczególnie tym, którzy pomyślnie zaliczyli egzamin przed komisją egzaminacyjną oraz tym, którzy wzięli udział w teście na czas że znajomości tabliczki mnożenia.
We wrześniu i październiku po raz trzeci wzięliśmy udział w akcji pod nazwą "Pola Nadziei 2023" polegającej na sprzedaży cebulek żonkili na rzecz pomocy Pacjentom Hospicjum Św. Kamila w Gorzowie. Dzięki zaangażowaniu szkolnej społeczności udało się zebrać aż 1 000,00 zł. Pieniądze zostały przekazane Hospicjum. W naszym ogródku obok placu apelowego z pomocą ucznia kl. III Jana Kunika znalazło się też miejsce dla kilkastu cebulek, które na wiosnę będą cieszyć oko swymm pięknym kolorem nadziei.
Serdecznie dziękuję Panu Piotrowi Sielickiemu, który jak co roku pomaga w dystrybucji cebulek, uczniom,którzy angażowali się w akcję, a także wszystkim innym osobom, które dołożyły swoją cegiełkę w postaci zakupu cebulki.
A. Brzóska
We wtorek 21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Idea tego Dnia narodziła się 60 lat temu w Stanach Zjednoczonych po to, by przypominać ludziom, jak ważne jest pokojowe rozwiązywanie sporów, a także pozytywne nastawienie do świata i innych. Z tej okazji na zajęciach lekcyjnych odbyły się pogadanki o życzliwości oraz powstały plakaty promujące tę cechę. Wszystkie prace zostały sfotografowane, a ich autorzy otrzymali słodki upominek wraz z miłym słowem.
Ważne jest aby wzbudzać w sobie i innych pozytywne emocje. Zdarzają się potknięcia ale głęboko wierzę, że uda nam się wyciągnąć wnioski z tej lekcji i Dzień Życzliwości i Pozdrowień będzie nie tylko „od święta;)”
W sobotę, 18 listopada 2023r. odbył się Turniej Szachowy o Puchar Wicestarosty Strzelecko- Drezdeneckiego i I Memoriał Henryka Pieluszczaka- założyciela sekcji szachowej w Trzebiczu. Naszą szkołę reprezentowały w tym turnieju dwie szachistki z klasy 2: Marcelina Malinowska i Iga Kasper. W swojej kategorii wiekowej i kategorii dziewczynek I miejsce i Puchar Wicestarosty Strzelelecko- Drezdeneckiego zdobyła Marcelina Malinowska. Iga Kasper zajęła II miejsce i również zdobyła Puchar Wicestarosty Strzelecko Drezdeneckiego. Gratuluję Marcelinie kolejnego sukcesu i obrony tytułu mistrzyni. Szczególne gratulacje również dla Igi, bo był to dla niej debiut turniejowy i to UDANY!
Jako organizator zajęć rozwijających zainteresowania- "Szachy w klasie 2" zachęcam również inne dzieci do udziału w turniejach i porównania swoich umiejętności szachowych z dziećmi z innych szkół- przekonacie się, że sporo już potraficie. Drodzy Rodzice - wspierajcie swoje dzieci!
U. Olender
„Niepodległa, niepokorna
zawsze była, będzie, jest.
Uskrzydlona bielą orła,
bije rytmem naszych serc.
Niepodległa, niepokorna
już nie zniknie nigdy z map,
Bo jest nasza, bo jest wolna,
bo na imię Polska, Polska ma.”
(Janusz Szczepkowski, Niepodległa, niepokorna)
Narodowe Święto Niepodległości to święto państwowe. Obchodzimy je każdego roku 11 listopada, by upamiętnić odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. Święto Niepodległości otrzymało rangę święta państwowego ustawą z 24 kwietnia 1937 roku. Miało ono łączyć datę zakończenia I wojny światowej z odzyskaniem niepodległości i uhonorowaniem marszałka Piłsudskiego. Zniesiono je później 22 lipca 1945 roku, a przywrócono ponownie w 1989 roku. 11 listopada to każdego roku dzień wolny od pracy oraz zajęć szkolnych.
W związku z obchodami 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Szkole Podstawowej w Goszczanowie 8 listopada odbyła się uroczysta akademia. Była ona wyrazem wdzięczności dla tych Wszystkich, którzy brali udział w walce o Niepodległą. Za pomocą wierszy i śpiewu złożyliśmy hołd naszym przodkom, którzy oddali za Polskę to, co najcenniejsze – swoje życie. Klasowe śpiewanie to moment na który czekała cała nasza szkolna społeczność. Tu wszystkie klasy, począwszy od przedszkolaków, popisywali się swoimi wokalnymi umiejętnościami, wyśpiewując znane i mniej znane piosenki żołnierskie, które przekazują nam, co w sercach i w myślach mieli ci, którzy szli do boju walczyć za naszą wolność. Druga część to Bieg dla Niepodległej, zainspirowanym przez pana Piotra Sielickiego.
Cieszmy się wolną Ojczyzną. Nie było to dane naszym pradziadom i dziadom, ale dane jest nam!!!
Akademię przygotowali: Anna Babik, Izabela Janik oraz Piotr Sielicki.
Zakończyliśmy ostatni etap realizacji inwestycji ,którą finansowała Rada Sołecka wsi Goszczanowo z budżetu sołeckiego gminy Drezdenko. Po wybudowaniu boiska wielofunkcyjnego z Budżetu Obywatelskiego Gminy Drezdenko w 2022 r. zaistniała potrzeba instalacji monitoringu i naprawy oświetlenia, tak, żeby również w porze wieczornej dzieci naszej szkoły, młodzież i dorośli z Goszczanowa, ale i okolicznych miejscowości mogli
w sposób aktywny i bezpieczny spędzać czas wolny. Rada Sołecka pokryła koszt zakupu i instalacji monitoringu oraz wymiany i instalacji lamp. Szkoła Podstawowa w Goszczanowie ze swej strony zajęła się przygotowaniem dokumentacji niezbędnej do zgodnego z prawem korzystania z monitoringu, pokrywa koszty jego utrzymania i przeglądów technicznych oraz dofinansowała z własnego budżetu montaż lamp, by w terminie ukończyć prace. Koszty opłat za energię elektryczną do oświetlenia boiska pozostają również po stronie szkoły. W tym miejscu warto wymienić i podziękować osobom i instytucjom zaangażowanym w realizację inwestycji: Panu Dariuszowi Barylskiemu- sołtysowi wsi Goszczanowo, Pani Sylwii Dworeckiej - byłemu dyrektorowi szkoły, obecnie kierownikowi Referatu Oświaty w Drezdenku, byłemu p.o. dyrektorowi szkoły Pani Agnieszce Brzóska, Radzie Sołeckiej wsi Goszczanowo oraz Gminie Drezdenko. Dzięki zaangażowaniu i dobrej woli wielu osób boisko wielofunkcyjne przy szkole Podstawowej w Goszczanowie jest miejscem bezpiecznym
i dostępnym również w porze jesienno- zimowej.
W celu minimalizacji kosztów opłat za prąd każda z czterech lamp na boisku ma włącznik. Apelujemy, by po zakończeniu aktywności na boisku wyłączyć lampy i pozostawić po sobie porządek.
Urszula Olender
p.o. dyrektor szkoły podstawowej w Goszczanowie
Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy 😉
Zapraszamy!
W ramach projektu Mobilne Laboratoria Przyszłości - programu edukacyjno-technologicznego realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z partnerami - odbyły się w naszej szkole warsztaty. Uczniowie pod opieką Edukatorów mogli wziąć udział w pasjonujących zajęciach z wykorzystywania najnowszych technologii. Klasy IV-VIII ćwiczyły umiejętności z drukowania 3D – Druk 3D i długopisy 3D, oraz zapoznawały się z możliwościami sztucznej inteligencji - Wprowadzenie do sztucznej inteligencji - jak komputer widzi i tworzy obrazy. Młodsi z klas I-III na zajęciach ze Smartfloor mieli możliwość skorzystania z szerokiego wachlarza aplikacji wspierających procesy uczenia się, rozwoju logicznego myślenia, spostrzegawczości oraz koordynacji ruchowej -SMARTFLOOR – podłoga interaktywna.
Dnia 31 października w naszej szkole odbył się konkurs Mistrz wiedzy o krajach anglojęzycznych z języka angielskiego dla uczniów klas: od 4 do 8, mający na celu rozbudzanie oraz rozwijanie zainteresowania uczniów językiem angielskim.W konkursie wzięło udział 15 uczniów, którzy zaprezentowali swoje umiejętności z zakresu znajomości kultury, tradycji oraz symboli krajów anglojęzycznych.Dwie osoby uzyskały najwięcej punktów, otrzymali oni dyplomy oraz drobne upominki: Bartosz Barylski- 7 klasa, Patryk Poznański- 8 klasa. Serdecznie gratulujemy zarówno osobom nagrodzonym jak i wszystkim uczestnikom. Bardzo dziękujemy za tak duże zainteresowanie oraz rzetelne przygotowanie się do konkursu. Patrycja Kleban
SZKOŁA PAMIĘTA
31 października 2023r. w Szkole Podstawowej w Goszczanowie uczniowie wspominali ważne daty związane z historią i kulturą swojej ojczyzny: 17IX- Światowy Dzień Sybiraka, 1XI- Dzień Wszystkich Świętych oraz zbliżający się 11XI- Odzyskanie przez Polskę niepodległości.
Z powodu zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznych uczniowie klas I-II udali się na cmentarz w Goszczanowie, by tam zapalić znicze na grobie zmarłego nauczyciela i wspomnieć pedagogów, którzy pracowali w naszej szkole, wykonano gazetki tematycznie związane z Uroczystością Wszystkich Świętych- 1 XI i Świętem Zmarłych, przypadającym 2. XI Natomiast klasy III-VIII odwiedzili miejsce pamięci w Jastrzębniku , gdzie również zostały zapalone znicze.
Głównym punktem apelu była data 17IX –Dzień Sybiraka, który po raz pierwszy świętowano w 2004 roku, a od 2013 sejm RP nadał mu status święta państwowego. Dzień ten przypada w rocznicę Sowieckiej agresji na Polskę, czyli 17 września. I choć upłynęło od tego czasu już 5 tygodni, to nasi uczniowie wiedzą, że nie zawsze ważne jest przestrzeganie dat, ale pamięć o tych, którzy tworzą polską historię, uczą nas, jakie wartości w życiu są najważniejsze. A takimi byli niewątpliwie Sybiracy, czyli Polacy zesłani przez władze Związku Radzieckiego na Syberię i północne tereny Kazachstanu.
Należy pamiętać, że podczas II wojny światowej Związek Radziecki przeprowadził cztery wielkie akcje deportacyjne polskich obywateli. Nocą z 9 na 10 lutego 1940 roku, na rozkaz Moskwy, z Polski wywieziono pierwszych 140 tys. osób – głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodniej części kraju. Jedna trzecia deportowanych trafiła na północ europejskiej części Rosji, do obwodu archangielskiego i Komijskiej ASRS, wielu przesiedlono do Kraju Krasnojarskiego i obwodu omskiego na Syberii. Drugą z 12/13 kwietnia 1940 r., trzecią z 28/29 czerwca 1940 r., a czwartą – w maju 1941 r.
Ogólną liczbę deportowanych szacuje się na około 1 500 000- 1 700 000 osób. Zdecydowaną większość – około 80% – stanowili Polacy, ale byli także Ukraińcy, Żydzi, Białorusini i Litwini mający polskie obywatelstwo.
Z pewnością powyższe działania wyrabiają w uczniach miłość do Ojczyzny i szacunek, do tych którzy tworzą naszą historię.
Anna Babik
Bogaty materiał przyrodniczy w wyniku inspiracji i kreatywności uczniów z klasy I i II przybrał artystyczną i harmonijną formę. W ciągu kilkunastu minut kasztany, żołędzie, jarzębina, owoce dzikiej róży, szyszki, orzechy, kolorowe liście, kwiaty słonecznika a nawet grzybki zostały ułożone w przepiękne, jesienne mandale. Radość zbierania materiałów i sam proces tworzenia był dla dzieci wielką przyjemnością. Świadczyło o tym wielkie zaangażowanie i efekty, które można podziwiać.
Mały, duży, czarny czy brązowy, z długą lub z krótką sierścią - nieważne. Każdy z nich obchodził 25 października swoje święto – DZIEŃ KUNDELKA. Ten niepozorny piesek jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Jego święto przypada w Dniu Ustawy o Ochronie Zwierząt.
W ramach projektu we wtorek 10 października nasze przedszkolaki słuchały książki M. Kownackiej "Razem ze słonkiem - złota polska jesień", a następnie pielęgnowały swój ogródek. W środę wysłuchały pogadanki na temat zdrowego odżywiania, tego jak ważne jest w życiu człowieka i co jeść, żeby być zdrowym i silnym, a także o wartościach odżywczych owoców i warzyw. Z uwagi na brak zaplecza kuchennego zapoznano dzieci z niektórymi przepisami kuchennymi z książki F. Sala "Przepisy z balkonu i ogródka", które mogą przygotować wspólnie z rodzicami w domu.
Podsumowaniem projektu była degustacja owoców i warzyw, w tym tych z naszej grządki ( sałata, rzodkiewka, cukinia, koperek, groszek) oraz zabawy smakowe i dotykowe, stymulujące zmysły smaku i dotyku u dzieci.
W przeddzień Dnia Edukacji Narodowej odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. Po uroczystym powitaniu zaproszonych gości, dzieci zaprezentowały program artystyczny, który przedstawiał wiele sytuacji związanych z byciem uczniem. Pierwszoklasiści przeplatali swój występ piosenkami i tańcem. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez dyrektor szkoły p. Urszulę Olender. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane z rąk naszego gościa, p. Sylwii Dworeckiej pamiątkowe dyplomy. Rodzice obdarowali małych uczniów słodką niespodzianką w rożku. Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.
10 października obchodzimy Światowy Dzień Drzewa. Pomysłodawcą Światowego Dnia Drzewa jest amerykański znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton. W Polsce obchodzimy je od 2002r.
Z tej okazji powstał teledysk, w którym wystąpili nasi uczniowie :) Autorzy teledysku: Strażnicy Puszczy Noteckiej Fabryka Aktywności Młodych, tekst i muzyka p. Wiktoria Kalarus.
Dziękujemy za wspólpracę i pamiętajmy: "trzeba lasy, lasy chronić, to jest ważna rzecz"
W środę, 4 października 2023 roku miał miejsce finał VI już edycji ogólnopolskiej akcji #SprzątamyDlaPolski. Podobnie jak w latach ubiegłych i tym razem wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami również dołożyli swoją cegiełkę i w poniedziałek 2 października wybrali się aby posprzatać okolice Stawu Goszcanowskiego oraz teren wokół szkoły.
Inicjatywa #SprzątamyDlaPolski z edycji na edycję cieszy się coraz większym zainteresowaniem - we wszystkich odsłonach w sumie udział wzięło już ponad milion uczestników ze wszystkich regionów w całej Polsce. Głównym celem przedsięwzięcia jest walka z zanieczyszczeniami w lasach, parkach, skwerach i innych terenach zielonych. Cel ten osiągany jest na dwa sposoby - finał każdej edycji #SprzątamyDlaPolski polega na masowej akcji sprzątania świata, tę jednak poprzedza kilkutygodniowy cykl edukacyjny skierowany do szkół i przedszkoli. W ten sposób uczestnicy nie tylko jednorazowo sprzątają okoliczne tereny zielone, ale także wyrabiają w sobie nawyki odpowiedzialności środowiskowej. Inicjatywa ta odpowiada zatem zarówno na doraźne potrzeby niszczejącego środowiska, jak i na długofalowe zapotrzebowanie na budowę świadomego ekologicznie społeczeństwa.
Biblioteka szkolna w Goszczanowie ogłasza konkurs na najbardziej zaczytaną klasę w szkole. Klasa, która przeczyta w październiku najwięcej książek zostanie nagrodzona. Konkurs trwa do końca miesiąca. Biblioteka czeka na człowieka.